Wokół ogrodu

Zimowa stołówka dla mieszkańców ogrodu

Ostatnie lata przyzwyczaiły zarówno nas jak i zwierzęta do łagodnych i bezśnieżnych zim. Jednak zdarza się, że spadnie śnieg. Świat wygląda wtedy pięknie, wszystko jest białe, dzieci szaleją na śniegu. Dla ptaków przychodzi jednak bardzo trudny okres. Przygotujmy się zawczasu do zimy i pomóżmy im przetrwać ten ciężki czas.

Spis treści

  1. Ptasia stołówka
  2. Ptaki zimujące w Polsce
  3. Ptasie menu
  4. Ogród – naturalna stołówka
  5. Zasady dokarmiania ptaków

Ptasia stołówka

Dokarmianie ptaków

Decydując się na dokarmianie ptaków musimy zaopatrzyć się w karmnik. Domek dla ptaków powinien być odpowiedniej wielkości, aby ptaki mogły swobodnie do niego wejść. Ważne, aby był zadaszony, by jedzenie nie zamakało i nie było wywiewane przez wiatr. Istotne jest również to , że ptaki w karmniku musza czuć się bezpiecznie. W przeciwnym razie nie będą go odwiedzać. Dlatego trzeba zadbać o to, by karmnik ustawiony był w zacisznym miejscu oraz na takiej wysokości, by nie dostały się tam drapieżniki. Musi być również solidnie przytwierdzony do podstawy lub drzewa, aby silniejsze podmuchy wiatru czy np. koty nie dały rady go zrzucić.

Ptaki zimujące w Polsce

Ptaki zimujące w Polsce

W porównaniu z krajami Skandynawii czy Syberią Polska to ciepły kraj. Zdarzają się u nas bardzo mroźne i śnieżne zimy, ale ostatnio w związku z ocieplaniem się klimatu obserwujemy, że miesiące zimowe są cieplejsze niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Część ptaków żyjących w Polsce od zawsze spędza zimę w naszym kraju, bez względu na temperaturę. Są to głównie wróble, samce sikor, strzyżyki, rudziki czy kosy. Ciekawostkę stanowią mazurki i trznadle, które również zostają na zimę w Polsce. Są to ptaki, które żywią się głównie owadami jednak na zimę przystosowują się do pokarmu roślinnego, w tym nasion.  Przylatują do nas  ptaki wodne, które można zaobserwować na niezamarzniętych zbiornikach. Bliżej miast można natomiast spotkać jemiołuszki, które przylatują do nas w październiku lub początkiem listopada oraz gile, przylatujące do nas z północy. W miastach zaobserwować można całe stada gołębi oraz krukowate. W Polsce zimę spędzają również kosy i szpaki oraz niektóre gatunki dzięciołów. Ostatnio coraz częściej zdarza się, że na zimę zostają u nas łabędzie nieme, które jeszcze niedawno zimę spędzały na Węgrzech czy w Chorwacji.

Ptasie menu

W sklepach ogrodniczych dostępny jest specjalny pokarm zimowy dla ptaków

Aby pomóc ptakom w czasie zimy, musimy zapewnić im odpowiednie pożywienie. Różne ptaki potrzebują różnego pokarmu. Najwygodniej zaopatrzyć się w sklepach ogrodniczych w specjalny pokarm zimowy dla ptaków. W handlu dostępne są   mieszanki przygotowane w oparciu o potrzeby żywieniowe ptaków żyjących na wolności. Zawierają one ziarna zbóż, roślin oleistych, strączkowych, motylkowych i krzyżowych, czasem dodatki orzechów ziemnych czy suszonych owoców. Taka mieszanka zwabi na pewno wróble, mazurki, zięby i inne ziarnojady. Dostępne są również nasiona pojedynczych roślin, jak np. słonecznik czy proso. Ziarna słonecznika, zarówno łuskane jak i nie łuskane, są chętnie zjadane praktycznie przez wszystkie gatunki ptaków zimujących w Polsce. Nasiona słonecznika bogate są w naturalny, wysokoenergetyczny olej, który zapewnia ptakom energię w mroźne dni. Również ziarno prosa jest bardzo popularne wśród ziarnojadów zimujących w naszym kraju. Bogate w tłuszcze i kwasy tłuszczowe oraz białka i aminokwasy pozwala ptakom przetrwać w dobrej kondycji do wiosny. Chcąc zwabić do ogrodu sikory przygotujmy dla nich kawałek świeżej, niesolonej słoniny, czy specjalnie przygotowane mieszanki tłuszczowo – nasienne w postaci kul lub dzwonków z tłuszczu i nasion roślin oleistych. Są również ptaki, które gustują w owocach, jak kos, kwiczoł czy drozd. Dla nich możemy przygotować jabłka (całe lub ogryzki), owoce jarzębiny czy rodzynki.

Szeroka gama pokarmów dla ptaków pozwoli wybrać najbardziej wygodną formę

Urozmaicone menu pozwoli zwabić różne gatunki ptaków, które bezpiecznie przetrwają zimę. My natomiast będziemy cieszyć się z obserwacji i poznawania nowych gatunków ptaków.

Oprócz pożywienia bardzo ważny jest również dostęp do wody. Nawet w mroźny dzień ptaki potrzebują wody do picia, ponieważ nie potrafię „zjadać” śniegu. Zadbajmy, aby w pobliżu karmnika znalazło się choć niewielkie poidełko i pamiętajmy o regularnym napełnianiu go wodą.

Ogród – naturalna stołówka

Rośliny, które wytwarzają owoce zwabiają do ogrodów ptaki zimą

Nie tylko obficie zaopatrzony karmnik pozwala ptakom przetrwać zimę. Planując swój ogród zwróćmy uwagę na to, aby znalazły się w nim rośliny, które zapewnią ptakom zimowe pożywienie. Można sadzić wszystkie drzewa i krzewy, których owoce pozostają na roślinach na zimę, takie jak: jarzębina, berberys, cis, dereń czy czarny bez. Zwróćmy również uwagę, aby przygotowując ogród do zimy pozostawić trochę przekwitniętych bylin z zawiązanymi nasionami, które również mogą być pokarmem dla dzikich ptaków.

 

Zasady dokarmiania ptaków

Śnieżna zima to trudny okres dla ptaków

1.Jeśli dokarmiamy ptaki róbmy to w taki sposób aby im pomóc a nie zaszkodzić.

2.Nie rozpoczynajmy dokarmiania zbyt wcześnie, ponieważ może to zaburzyć wędrówki ptaków.

3. Jeśli zdecydowaliśmy się dokarmiać ptaki, róbmy to regularnie. Ptaki przyzwyczajają się do miejsca, w którym znajduje się pożywienie.

4.Pamiętajmy o zachowaniu czystości w karmniku. Czyśćmy go regularnie, aby nie zaczęły szerzyć się w nim choroby.

5. Nie podawajmy ptakom resztek ze stołu. Solone i przyprawione jedzenie może im tylko zaszkodzić. Suchy chleb i pieczywo nie powinno być jedynym pokarmem ptaków, może stanowić uzupełnienie ich diety. Kategorycznie nie podajmy ptakom chleba spleśniałego.

6. Dokarmianie ptaków kończymy z nadejściem wiosny.

Fot: PLANTA ,iStock.com

Wybierz kategorię
Zobacz produkty
Zobacz więcej produktów

Telefon:

+48 14 63 95 500

Fax:

+48 14 63 95 501
Do góry