Pielęgnacja roślin

Czym okryć rośliny na zimę?

Gdy nadchodzi jesień rodzime okazy przygotowują się do zimy, ogród zachwyca pięknymi barwami. My jednak musimy zadbać o to, aby rośliny, które nie są przystosowane do mroźnych zim dotrwały do wiosny. Przygotowując ogród do zimy, musimy pomyśleć o tym odpowiednio wcześnie, aby mróz nie zaskoczył nas i naszych roślin.

Nawet najmroźniejsza zima nie jest bardzo groźna dla roślin jeśli towarzyszy jej gruba warstwa śniegu. Śnieg stanowi naturalną ochronę dla korzeni i nasady pędów, zwiększa wilgotność powietrza, a topiąc się wzbogaca glebę w wodę. Jednak zdarzają się zimy mroźne, bezśnieżne i z silnym wysuszającym wiatrem, z dużymi wahaniami temperatury i częstymi odwilżami. W takich warunkach, nie tylko rośliny nieprzystosowane do naszego klimatu, ale i część wrażliwszych rodzimych okazów ma problemy, żeby dotrwać do wiosny. Wówczas musimy roślinom pomóc i okryć je aby zabezpieczyć je przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. W tym celu możemy wykorzystać następujące materiały:

Spis treści

  1. Stroisz
  2. Liście
  3. Słoma
  4. Agrowłóknina
  5. Kaptury ochronne
  6. Kora
  7. Tektura falista, pudła kartonowe
  8. Tkanina cieniująca
  9. Ziemia
  10. Folia bąbelkowa
  11. Tkanina jutowa
  12. Mata z naturalnych surowców
  13. Krążki ochronne
  14. Kiedy osłonić rośliny?

Stroisz

To gałązki drzew iglastych (sosny, świerka, jodły). Zapewniają one dostęp świeżego powietrza do rośliny, chroniąc je jednocześnie przed wysuszającym wiatrem i niską temperaturą. Jest to stosunkowo tani i łatwo dostępny materiał, jednak trzeba zwrócić uwagę aby pozyskiwać go z legalnego źródła. Chroniąc rośliny w naszych ogrodach, pamiętajmy o tym, by nie niszczyć naszych lasów. Można o niego pytać w centrach ogrodniczych i nadleśnictwach.

Liście

Do okrywania roślin używamy tylko liści suchych i zdrowych. Tworzą one warstwę nieprzepuszczającą powietrze, dlatego stosujemy je do przykrywania rabat z roślinami cebulowymi lub bylinami, których części nadziemne usuwamy przed zimą. Ważne, żeby liście zabezpieczyć przed rozwianiem stroiszem lub gałązkami. Jednakże liście mogą gnić co prowadzi do powstawania chorób, a oprócz tego stanowią potencjalne miejsce, gdzie mogą zimować gryzonie, które zagrażają np. cebulom kwiatowym.

Słoma

Jest lepszym materiałem do zabezpieczenia roślin od liści, ponieważ przepuszcza powietrze. Chochoły ze słomy chronią przed dużym mrozem. W centrach ogrodniczych dostępne są słomiane maty, którymi możemy otoczyć pnie drzew lub zrobić z nich parawany chroniące przed mroźnym wiatrem. Stanowią ozdobę zimowego ogrodu, jednak mogą się w nich gromadzić gryzonie.

Agrowłóknina

To bardzo popularny materiał używany do okrywania roślin. Doskonale zabezpiecza przed mroźnym wiatrem, niską temperaturą i stratami wilgoci. Agrowłóknina biała, zimowa jest lekka (1m2 waży 50g), dzięki specjalnej strukturze jest przepuszczalna i nie spowalnia procesów życiowych (w szczególności odnosi się to do roślin zimozielonych, które prowadzą transpirację cały rok). Dostępna jest w różnych rozmiarach, co umożliwia dopasowanie jej do wielkości rośliny. Doskonale spełnia swoją rolę, a przy odpowiedniej dbałości o nią, może być stosowana nawet przez kilka sezonów.

Kaptury ochronne

Wykonane są one z agrowłókniny zimowej i służą do ochrony pojedynczych roślin. Pozwalają zaoszczędzić czas przy zakładaniu, dodatkowo wyposażone są w sznurek, który zabezpiecza przed zsunięciem się włókniny z rośliny. Kaptury ochronne dostępne są w różnych rozmiarach, dzięki czemu możemy w łatwy sposób dobrać odpowiednie kaptury dla roślin w naszym ogrodzie.

Kora

Może być wykorzystywana do zabezpieczania rabat bylinowych lub usypywania kopczyków. Jej warstwa chroni glebę przed niskimi temperaturami i utrzymuje jej wilgotność. Należy jednak pamiętać, że kora ma odczyn kwaśny i nie należy jej stosować do ochrony roślin lubiących glebę o odczynie zasadowym.

Tektura falista, pudła kartonowe

Zabezpieczają przed mrozem i silnym wiatrem, lecz nie przepuszczają światła, szybko namakają i wyglądają mało estetycznie. Tekturą falistą można okrywać pnie drzew lub rabaty bylinowe. Pudłami kartonowymi można zabezpieczyć pojedyncze rośliny, jednak przestrzeń między pudłem a rośliną należy wypełnić materiałem izolacyjnym, np. suchymi liśćmi.

Tkanina cieniująca

Można ją wykorzystać do budowy parawanu chroniącego rośliny przed silnym wiatrem, ale również przed nadmiernym nagrzewaniem.

Ziemia

Wykorzystywana jest do ochrony roślin w postaci 20 – 30 cm kopczyków usypywanych wokół nasady krzewów. Chroni korzenie i nasady pędów przed przemarzaniem.

Folia bąbelkowa

Nie może być używana do osłaniania roślin, ponieważ nie przepuszcza powietrza i roślina pod nią mogłaby się zaparzyć. Używana jest natomiast do okrywania doniczek roślin, które zimę spędzają na zewnątrz.

Tkanina jutowa

Jest to naturalna, przepuszczalna tkanina, która może być stosowana do osłaniania roślin jak i donic z roślinami pozostającymi na zewnątrz podczas zimy. Dobrze chroni przed niskimi temperaturami. Ponieważ jest ona dostępna w różnych kolorach może stanowić ozdobę zimowego ogrodu.

Maty z naturalnych surowców

Maty wykonane z trzciny, wrzosu, paproci, bambusu, pędów brzozy – mogą być stosowane do tworzenia parawanów chroniących przed mroźnym wiatrem, jak również do osłaniania donic z roślinami oraz pni drzew. Stanowią dekorację zimowego ogrodu.

Krążki ochronne

W centrach ogrodniczych można zaopatrzyć się również w specjalne krążki wykonane z włókna kokosowego. Dostępne są one w różnych kształtach i kolorach. Stanowią one doskonałą izolację od posadzki dla roślin pozostających na zimę na tarasach lub balkonach. Mogą być również stosowane do ochrony bryły korzeniowej przed niskimi temperaturami jak i przed utratą wilgoci.              

Kiedy osłonić rośliny?

Tak naprawdę nie można podać dokładnego terminu, kiedy powinniśmy założyć na rośliny osłony. Zależy to głównie od pogody. Jeśli temperatura utrzymuje się powyżej 0°C musimy poczekać z osłonami, gdyż zbyt wczesne okrycie roślin może prowadzić do rozwoju grzybów chorobotwórczych i zagnieżdżania się gryzoni w ściółce. Z okryciem roślin najlepiej poczekać do momentu, aż temperatura spadnie poniżej 0ºC i lekkie mrozy będą utrzymywały się przez kilka dni. Rośliny wtedy zahartują się i spowolnią swoje procesy życiowe. Gdy zamarznie górna warstwa gleby, możemy przystąpić do okrywania naszych roślin.

Ponieważ jednak pogoda jest nieprzewidywalna warto już na początku jesieni przygotować sobie materiały, których użyjemy po nastaniu mrozów.

 

Wybierz kategorię
Zobacz produkty
Zobacz więcej produktów

Telefon:

+48 14 63 95 500

Fax:

+48 14 63 95 501
Do góry