Wokół ogrodu

Styczniowe przygotowania do nowego sezonu

Styczeń to zimowy miesiąc, w którym niewiele prac wykonujemy w ogrodzie. Są jednak zajęcia, które zapełnią nam styczniowe dni, tym bardziej, że wiosna zbliża się wielkimi krokami.

Spis treści

  1. Przegląd sprzętu ogrodniczego
  2. Przegląd narzędzi na wiosnę
  3. Przegląd akcesoriów do nawadniania
  4. Planowanie warzywnika i rabat kwiatowych

Styczeń to czas, kiedy chyba najmniej jest pracy bezpośrednio w ogrodzie. W przypadku śnieżnej zimy trzeba dopilnować, aby okrywy na roślinach wrażliwych były na właściwym miejscu, czy deszcz nie zmył wapna z pni drzew, a jeśli ma się w planie wieszanie budek lęgowych to nie trzeba czekać do wiosny. Można to zrobić w każdej chwili, a zimujące u nas ptaki znajdą ciepłe miejsce na nocleg. Wiosną założą w nich gniazda i wyprowadzą lęgi. Nie znaczy to jednak, że ogrodnik nie ma nic do zrobienia. Styczeń to czas przygotowań do nowego sezonu: przeglądu sprzętu ogrodniczego, planowania zmian w ogrodzie, nowych nasadzeń i zasiewów.

Przegląd sprzętu ogrodniczego

Kosiarki, podkaszarki i inne sprzęty wymagają przeglądu przed sezonem

Zima to czas na sprawdzenie sprawności maszyn – kosiarek, wertykulatorów, glebogryzarek, pił mechanicznych, i tam gdzie to potrzebne – ostrzenia noży, wymiany starych kabli lub wężyków paliwowych. W przypadku większej niesprawności lepiej skorzystać z autoryzowanego serwisu. A może czas na nowe, sprawniejsze urządzanie?

 

 

Przegląd narzędzi na wiosnę

Jeśli będziemy dbać o narzędzia ogrodnicze posłużą nam przez kilka sezonów

W przypadku sekatorów oraz nożyc do żywopłotów i gałęzi należy sprawdzić, czy ostrza są ostre i ew. je naostrzyć. Sprawdzić i wyregulować docisk ostrzy do siebie, nasmarować odpowiednie części. Jeśli w jakimś sekatorze, czy nożycach pękło ostrze, lub sprężyna, obecnie na rynku pojawiają się części zamienne do wielu drobnych sprzętów ogrodniczych typu: nożyce, sekator, więc w przypadku złamanego ostrza, może udałoby się kupić w centrum ogrodniczym, zapasowe, zamiast kupować nowy sekator. Narzędzia proste – długie i krótkie powinny być sprawdzone. Aby praca nimi była lżejsza, łopaty i łopatki, pazury i pazurki ogrodowe trzeba naostrzyć.

Przegląd akcesoriów do nawadniania

Elementy systemu nawadniającego wymagają systematycznego  sprawdzania

Sprzęt do nawadniania to węże, złączki, pistolety i zraszacze. Dobrze jest przypomnieć sobie, czy wszystkie sprawnie pracowały do końca sezonu: czy wąż nie pękł, ale już nie było czasu/potrzeby go naprawiać, czy wszystkie złączki „dobrze trzymały”. Czy nie pękła rączka pistoletu, czy dysze zraszacza nie zatykały się itd. W razie usterki trzeba zaplanować nowe zakupy, a czasem nawet, nauczeni doświadczeniem poprzedniego sezonu doszliśmy do wniosku, że potrzebny jest dodatkowy wąż, złączka, czy pistolet, lub inne – wygodniejsze przyłącze kranowe.

Pamiętać trzeba, że wąż, który na piktogramie ma zakres pracy np. od minus 20 stopni Celsjusza, może pracować na mrozie, bo jego parametry techniczne gwarantują jego elastyczność. Ale nie powinniśmy zostawiać zwiniętego węża na mrozie.

Planowanie warzywnika i rabat kwiatowych

Planowanie warzywnika i rabat kwiatowych ułatwia późniejsze zasiewy.

Planowanie warzywnika i rabat kwiatowych z roślinami jednorocznymi to przybliżanie wiosny. Trzeba zaplanować, na której części ogrodu warzywnego będzie stosowany obornik, gdzie i jakie warzywa będą siane, a gdzie sadzone z rozsad. Rabaty kwiatowe z roślin jednorocznych w nowym sezonie pewno przybiorą inne barwy. Trzeba by wiedzieć, gdzie będą siane kwiaty z nasion, gdzie z sadzonek, a gdzie cebulki. Wiąże się to z przygotowaniem listy zakupowej. Przed jej zrobieniem dobrze będzie zajrzeć, jak zimują kłącza, bulwy i cebulki z zeszłego roku.

Na pewno z poprzedniego sezonu pozostały nasiona. Jeśli ich data przydatności do siewu jeszcze nie minęła, a były przechowywane w odpowiednich warunkach, powinny się nadawać w kolejnym sezonie. Jeśli macie nasiona z własnego zbioru i tym, i tym można zrobić próbę siły kiełkowania. Wtedy będziecie pewni, czy potrzeba kupować nowe nasiona czy nie.

Doświadczeni poprzednim sezonem możemy podjąć decyzje o przeniesieniu lub usunięciu z ogrodu niektórych roślin, albo dosadzeniu nowych.

I tak oto ze stycznia, który miał być miesiącem odpoczynku dla ogrodników zrobił się dość napięty czas działania.

Pamiętajcie

Pytanie – „Co robić ?”, powinno poprzedzać pytanie – „Co zrobić?”  (Cz.Banach)

Wybierz kategorię
Zobacz produkty
Zobacz więcej produktów

Telefon:

+48 14 63 95 500

Fax:

+48 14 63 95 501
Do góry