Wokół ogrodu

Śnieg w ogrodzie

Mówiąc o śniegu ogrodnicy mają mieszane uczucia. Z jednej strony jest to najlepsza naturalna okrywa ziemi i ochrona przed mrozem. Z drugiej, ciężki i mokry śnieg na roślinach potrafi złamać gałąź, rozłamać krzew, a na trawniku wywołać powstawanie pleśni śniegowej. Na ścieżkach komunikacyjnych śnieg utrudnia poruszanie się. Trzymając się kilku zasad, można sobie poradzić ze śniegiem w ogrodzie.

Tagi: Krok po kroku

Spis treści

  1. Przygotowanie do zimy
  2. Gdzie usuwać śnieg
  3. Posypywanie chodników
  4. Śnieg na trawniku
  5. Zmrożony śnieg
  6. Zagrożone drzewa i krzewy

Przygotowanie do zimy

Roślina zabezpieczona włókniną przysypana śniegiem

Aby mieć jak najmniej kłopotu ze śniegiem w zimie, warto się przygotować do tej pory roku. Krzewy o pokroju kolumnowym obwiązać sznurkiem, aby śnieg ich nie rozłamał. Mniejsze, wrażliwe rośliny okryć agrowłókniną, która nie tylko ochroni rośliny przed mroźnym wiatrem, ale również śniegiem. Do posypywania ścieżek i chodników lepiej zaopatrzyć się w piasek niż sól.

 

 

Gdzie usuwać śnieg 

Wokół domu śnieg najbardziej przeszkadza na ścieżkach komunikacyjnych, dojazdach do garaży. To, co możliwe, odgarniamy i jeśli nie ma miejsca na składowanie śniegu, lepiej jest go rozrzucić po trawniku, albo usypać pod krzewami, przy pniach drzew, niż tworzyć wysokie i ciężkie sterty. Jeśli w ogrodzie są tunele foliowe tam też można wrzucać śnieg, byle nieposypany solą. 

Posypywanie chodników

Łopata do śniegu to niezbędne narzędzie w zaśnieżonym ogrodzie

Sól drogowa różni się od kuchennej tym, że ta pierwsza jest zanieczyszczona w procesie wydobywania. Obie bardzo szkodzą roślinom, kiedy roztopiona solą woda spływa do gleby po obu stronach chodnika. Rosnące w pobliżu rośliny, z powodu zasolenia gleby, nie będą mogły pobrać wody z wilgotnej ziemi i uschną. To, co zostało na chodniku lepiej posypać piaskiem lub popiołem z kominka, ale trzeba mieć na uwadze, że mokry popiół przykleja się do butów, wiec przed wejściem do pomieszczeń przydadzą się solidne wycieraczki.

 

Śnieg na trawniku

Trawnik pod śniegiem

Śnieg w ogrodzie jest jak najbardziej pożądany, ze względu na tworzenie przed mrozem bariery ochronnej trawnika, bylin i cebul roślin zimujących w gruncie. Jednak dotyczy to śniegu świeżego, puszystego. W zimie częstą zabawą dzieci jest tworzenie ścieżek-labiryntu w śniegu na trawniku. Jakkolwiek jest to ciekawe zajęcie, jednak szkodzi trawnikowi. Pod wpływem ciężaru dzieci i udeptywania śniegu, źdźbła trawy się załamują, a to prowadzi do gnicia murawy pod śniegiem i rozwoju pleśni śniegowej. Jeśli to możliwe, należy unikać chodzenia po trawniku pokrytym śniegiem.

Zmrożony śnieg

Topniejący śnieg może tworzyć na roślinach lodową skorupkę.

Na uwagę również zasługuje zmrożony śnieg. Kiedy przychodzi wyżowa pogoda, robi się przez kilka dni ciepło, wierzchnie warstwy śniegu w dzień się topią, a nocą zamarzają. Ostaje skorupa, która uniemożliwia dostanie się tlenu do poziomu gleby. Rośliny w takich warunkach bardzo ciężko zimują – byliny i cebule zaczynają gnić, a na trawniku pod śniegiem pojawia się pleśń śniegowa. Dlatego jeśli to możliwe, tę lodową skorupę na powierzchni śnieżnych zasp należy zniszczyć, posługując się na przykład lekkimi grabiami do liści.

Zagrożone drzewa i krzewy

Kwiatostany hortensji bukietowej nawet pod śniegiem wyglądają dekoracyjnie

Kiedy śnieg jest puszysty, jest zarazem lekki i nie szkodzi w tym monecie krzewom zimozielonym i drzewom. Jednak, kiedy przyjdzie ocieplenie staje się ciężki, i jeśli rośliny te nie zostały zabezpieczone, może doprowadzić do ich połamania. Dlatego najlepiej w momencie, kiedy jest jeszcze puszysty zrzucać go z liści i gałęzi, szczególnie roślin zimozielonych. W tamtym miejscu śnieg nie ma żadnego pozytywnego znaczenia dla roślin. Kiedy po ociepleniu przymarznie do liści i pędów, łatwiej będzie osiadać kolejnym warstwom śniegu, które będą się do niego przyklejały, przez co będą się stawały coraz cięższe.

Warstwa śniegu na roślinach zimozielonych może prowadzić do ich odkształcenia lub nawet złamania

Śnieg jest jak najbardziej potrzebny w ogrodzie, jeżeli zostanie dobrze zagospodarowany. Jest także rezerwuarem wody i gdy przyjdą wiosenne roztopy, topniejąc powoli, nawodni glebę.

Jeśli więc zamiast usuwać śnieg z ogrodu, wykorzystamy jego atuty w postaci ochrony przed mrozem i magazynu wody, spełni swoja rolę nie tylko w zimie ale i wiosną.

Wybierz kategorię
Zobacz produkty
Zobacz więcej produktów

Telefon:

+48 14 63 95 500

Fax:

+48 14 63 95 501
Do góry