Pielęgnacja roślin

Siew i pikowanie roślin

Już w lutym zaczynamy tęsknić za pracą w ogrodzie. Zimowy odpoczynek dłuży się nam i marzymy już o wiośnie. Pogoda jest jeszcze jednak niesprzyjająca: ujemne temperatury, przymrozki, a czasem nawet śnieg. Nasz zapał możemy wykorzystać do produkcji własnej rozsady.

Spis treści

  1. Rozsada
  2. Czego będziemy potrzebować?
  3. Siew nasion
  4. Pielęgnacja
  5. Pikowanie
  6. Hartowanie

Rozsada

Rozsada to młode rośliny, które jesteśmy w stanie uzyskać w domowych warunkach

Rozsada to młode rośliny, które jesteśmy w stanie uzyskać w domowych warunkach. Nie potrzebujemy do tego zbyt wiele, a pomoże nam to uzyskać wartościowe sadzonki, które następnie możemy zasadzić w ogrodzie, na tarasie czy balkonie. Rozsadę przygotowujemy głównie po to, aby obniżyć późniejsze koszty związane z obsadzaniem ogrodu ozdobnego lub warzywnego. Oczywiście, że w sklepach ogrodniczych dostępne są rozsady warzyw i roślin ozdobnych, ale pomyślmy ile przyjemności i satysfakcji możemy czerpać z samodzielnej ich produkcji. Za produkcją rozsad przemawia również fakt, że niektóre rośliny pochodzące z cieplejszych regionów wymagają dłuższego okresu wegetacyjnego. Wysiewając je wcześniej w domu mamy pewność, że zdążą zaowocować, np. pomidor, papryka, bakłażan, melon, czy arbuz. Zdarza się również, że zamarzymy o jakiejś roślinie wyjątkowej, rzadkiej, trudno dostępnej w handlu w postaci sadzonek. Mając jej nasiona możemy wyhodować ją samodzielnie w domu.

Czego będziemy potrzebować?

Przygotowując rozsady potrzebujemy podłoże, nasiona i doniczki

Przygotowując się do siewu roślin w domu musimy zadbać o kilka niezbędnych rzeczy. Najważniejsze to nasiona. Jeśli kupujemy je zwróćmy uwagę, aby były odpowiednio przygotowane do siewu. W sklepach ogrodniczych można znaleźć nasiona  różnych roślin otoczkowane, czyli pokryte warstwą chroniącą przed chorobami. Dla początkujących amatorów ogrodnictwa dostępne są również nasiona na taśmach. Pozwala to na wyhodowanie roślin w równych odstępach, bez późniejszego pikowania czy przerywania. Do produkcji rozsad możemy również użyć własnych nasion zebranych w poprzednim sezonie. Musimy jednak wcześniej dowiedzieć się, czy te nasiona nie powinny być odpowiednio przygotowane przed siewem.

Do produkcji rozsad najlepiej wykorzystać Ziemię do siewu i pikowania roślin

Przy produkcji rozsad niezbędne jest również podłoże. Musi być ono wolne od patogenów, grzybów czy nasion chwastów. Najlepiej zaopatrzyć się w specjalne podłoże do siewu i pikowania. Podłoże takie ma luźną strukturę odpowiednią dla wzrostu roślin we wczesnych etapach rozwoju. Gwarantuje również równomierne wschody i rozwój rozsady.

Do produkcji rozsad można wykorzystać doniczki torfowe, które następnie możemy zakopać w ziemi razem z rozsadą

Oprócz nasion i podłoża do produkcji rozsad potrzebować będziemy jeszcze pojemników, w których będą rosły nasze rośliny. Tu możemy wykazać się kreatywnością. Do produkcji rozsad możemy wykorzystać różnego rodzaju pojemniki po jogurtach, tacki po warzywach i owocach, a nawet wytłaczanki z jajek czy rolki z papieru toaletowego. Możemy również zaopatrzyć się w specjalne  miniszklarenki, multidoniczki z podstawkami czy specjalne doniczki torfowe, które możemy następnie zakopać w ziemi razem z naszą rozsadą. Gdy jesteśmy już zaopatrzeni w odpowiednie akcesoria i mamy odpowiednio duży, nasłoneczniony parapet, możemy przystąpić do siewu nasion

Siew nasion

Przystępując do siewu najpierw napełniamy pojemniki ziemią

Przystępując do siewu najpierw napełniamy pojemniki ziemią. Upewnijmy się, że we wszystkich pojemnikach znajdują się otwory w dnie, aby nie zalegał w nich nadmiar wody. Powierzchnię lekko ubijamy i wyrównujemy. Wysiewamy nasiona. Większe nasiona umieszczamy po 2 – 3 w jednej doniczce. Mniejsze nasiona staramy się rozrzucić w miarę równomiernie po całej powierzchni. Nasiona przykrywamy delikatnie ziemia lub piaskiem. Część roślin aby wykiełkować potrzebuje światła i te zostawiamy na powierzchni nie przykryte, np.: bazylia, sałata, niecierpek, bazylia. Następnie nasiona delikatnie podlewamy. Najlepiej zrobić to zraszaczem, aby nie wypłukać świeżo posianych nasion. Warto również podpisać pojemniki, żeby wiadomo było co, w którym jest posiane.

Pielęgnacja

Aby nasze nasiona skiełkowały wymagają teraz trochę naszej uwagi. Musimy zapewnić im potrzebną ilość światła i odpowiednią temperaturę (18 – 20 °C). Najlepiej sprawdzi się tu słoneczny parapet. Zadbać musimy również o odpowiednią wilgotność. W tym celu dobrze jest przykryć pojemniki specjalną, przeźroczycztą pokrywką lub folią. W ten sposób tworzymy cieplarniane warunki dla naszych nasion. Po wykiełkowaniu okrycia ściągamy. Cały czas dbamy o to, aby ziemia nie przesychała. Jeśli siewki podrosną i zaobserwujemy, że jest im za ciasno i zaczynają stykać się liśćmi, musimy je przepikować.

Pikowanie

Zbyt gęsto wyrośnięte siewki należy przepikować

Pikowanie to kolejny etap w produkcji rozsady, który polega na rozdzieleniu zbyt gęsto rosnących siewek. Zabieg ten pozwala roślinom na lepszy rozwój, a jednocześnie umożliwia wyselekcjonowanie tylko najmocniejszych siewek do dalszej produkcji. Przystępując do pikowania musimy zaopatrzyć się w pojemniki większe od tych, w których do tej pory rosły siewki, ziemię do siewu i pikowania oraz długi, zaostrzony patyczek lub szpatułkę, które pomogą w wyjmowaniu siewek z doniczek. Zabieg przeprowadzamy po ok. 2 – 4 tygodniach od wysiewu, w zależności od rośliny. Za pomocą ostrego patyczka podważamy siewkę. Jeśli oderwiemy w ten sposób grupę siewek łatwo je rozdzielimy. Wybieramy te najsilniejsze siewki i przenosimy je do nowych pojemników. Wszystkie czynności wykonujemy ostrożnie, aby nie uszkodzić delikatnych roślin. Siewki przenosimy trzymając je za liść właściwy nie za łodyżkę. W nowym pojemniku wypełnionym podłożem robimy wgłębienie i do niego wkładamy siewkę. Ważne, żeby korzonki nie zawijały się i nie łamały. Delikatnie obsypujemy roślinkę ziemią i dociskamy podłoże. Przepikowane siewki ustawiamy w jasnym, ciepłym miejscu i zraszamy.

Hartowanie

Przepikowane siewki przed przesadzeniem do ogrodu należy zahartować

Przepikowane siewki przy sprzyjających warunkach szybko się rozwijają. Jeśli stwierdzimy, że są one już wystarczająco duże, aby przesadzić je do ogrodu, musimy je najpierw zahartować. Hartowanie siewek ma na celu przyzwyczajenie roślin do warunków panujących na zewnątrz. Proces ten zaczynamy około 2 tygodnie przed planowanym przesadzeniem roślin. Początkowo zmniejszamy podlewanie i stopniowo obniżamy temperaturę. Niższą temperaturę uzyskamy uchylając okno. Stopniowo zwiększamy czas wietrzenia siewek, a po pewnym czasie przepikowane rośliny możemy nawet na cały dzień wynieść na zewnątrz.

Zahartowane rośliny są silniejsze, bardziej zwarte i odporne na warunki panujące na zewnątrz. Pamiętajmy, że niektóre gatunki możemy przesadzić do ogrodu dopiero po połowie maja. Samodzielne wyhodowanie rozsady być może jest czasochłonne ale daje olbrzymią satysfakcję.

Wybierz kategorię
Zobacz produkty
Zobacz więcej produktów

Telefon:

+48 14 63 95 500

Fax:

+48 14 63 95 501
Do góry