Pielęgnacja roślin

Jak przesadzić storczyka?

Storczyki to jedne z popularniejszych kwiatów domowych. Swoimi pięknymi kwiatami zachwycają coraz więcej osób. Są chętnie uprawiane w domach głównie ze względu na różnorodność kwiatów i długi okres kwitnienia.

Tagi: Krok po kroku

Spis treści

  1. Przesadzanie storczyków
  2. Termin przesadzania
  3. Podłoże i doniczka
  4. Storczyk – etapy przesadzania
  5. I co dalej?
  6. Przesadzanie a rodzaj storczyka

 

Najczęściej spotykanym i uprawianym storczykiem jest Phalaenopsis

Najczęściej spotykanym i uprawianym storczykiem jest Phalaenopsis, którego w przystępnej cenie możemy zakupić w kwiaciarni, centrum ogrodniczym czy markecie. Storczyki to epifity, które w naturalnych warunkach rosną na pniach i gałęziach drzew. My kupujemy je w przeźroczystych doniczkach wypełnionych luźnym podłożem. Takie luźne podłoże pozwala roślinie na prawidłowy rozwój. Jednakże warunki panujące w naszych domach dalece odbiegają od naturalnych. Nie zawsze zapewniamy roślinom odpowiednią ilość światła. Często rośliny zbyt obficie podlewamy, czym doprowadzamy do gnicia i zamierania korzeni. Uszkodzone korzenie powodują, że roślina szybko marnieje i zamiera. Jeżeli zauważymy, że coś złego dzieje się z naszym storczykiem przyjrzyjmy się jego korzeniom. Powinny być jędrne i jasnozielone, jeśli zaczynają pojawiać się korzenie uschnięte lub zgniłe, jest to znak, że musimy roślinę przesadzić.

Przesadzanie storczyków

Przesadzanie storczyków to jeden z podstawowych zabiegów. Powinniśmy go przeprowadzać co ok. 2 lata. Związane jest to z tym, że podłoże ulega rozkładowi, staje się coraz bardziej zbite i korzenie mają utrudniony dostęp do powietrza. Podłoże podlega również zasoleniu poprzez używanie nawozów, a na ścianach doniczek mogą pojawić się glony i namnażać się grzyby. Również zbyt rozrośnięte korzenie są sygnałem do posadzenia rośliny.

Termin przesadzania

Tak jak wszystkie rośliny pokojowe, storczyki najlepiej przesadzać wiosną. Uszkodzone korzenie wówczas łatwiej się regenerują. Jeśli jednak coś dolega naszemu storczykowi, lepiej przesadzić go od razu, niż czekać do wiosny. Zasada jest taka, że nie przesadzamy kwitnących okazów. Jeżeli nie możemy czekać, aż storczyk przekwitnie, to lepiej będzie obciąć kwitnący pęd, aby po przesadzeniu roślina całą energię włożyła w regenerację korzeni.

Podłoże i doniczka

Do przesadzania storczyków używamy specjalnego podłoża o przewiewnej strukturze

Do przesadzania storczyków używamy specjalnego podłoża o przewiewnej strukturze. Najlepsze jest podłoże, w skład którego wchodzi kilka optymalnie dobranych składników. Jednym z nich może być selekcjonowana kora sosnowa cechująca się dużą powierzchnią i stabilną strukturą, obojętny chemicznie keramzyt, charakteryzujący się dużą przewiewnością i porowatością oraz torf wysoki, dobrze magazynujący wodę. Składniki te zapewniają zwiększoną pojemność powietrzną i porowatą strukturę podłoża przy jednoczesnym utrzymaniu odpowiedniej jego wilgotności. Możemy je znaleźć w specjalnie skomponowanym Podłożu do storczyków firmy Planta. Ostatnio na rynku pojawiło się Podłoże do storczyków w komplecie z doniczką. Jest to świetne rozwiązanie usprawniające proces przesadzania.

Dla storczyków najlepsze są przeźroczyste doniczki z odpowiednio wyprofilowanym dnem

Dla storczyków najlepsze są przeźroczyste doniczki z odpowiednio wyprofilowanym dnem. Pozwalają one monitorować stan korzeni a kształt dna doniczki ułatwia odpływ nadmiaru wody. Przesadzając storczyki nie zawsze musimy zmieniać doniczkę. Zdarza się jednak, że korzenie przerosną doniczkę i chcąc wyjąć roślinę, musimy ją rozciąć lub po prostu potrzebujemy większej doniczki. Doniczki z tworzyw, po jakimś czasie najzwyczajniej degradują się i tracą swoje właściwości użytkowe i estetyczne. Zestaw podłoże + doniczka sprawdzi się wtedy idealnie. Kupując taki zestaw mamy specjalną doniczkę oraz wystarczającą ilość podłoża do przesadzenia jednej rośliny.

 

Storczyk - etapy przesadzania

Przygotowujemy doniczkę, podłoże, specjalne nożyczki ogrodnicze lub sekator
1. Przygotowujemy doniczkę, podłoże, specjalne nożyczki ogrodnicze lub sekator                                            

 

Aby korzenie były sprężyste i nie łamały się podczas przesadzania dobrze jest storczyka wcześniej podlać
2. Aby korzenie były sprężyste i nie łamały się podczas przesadzania dobrze jest storczyka wcześniej podlać                  

 

Ostrożnie wyjmujemy storczyka z doniczki. Jeśli jest to konieczne, doniczkę rozcinamy
3. Ostrożnie wyjmujemy storczyka z doniczki. Jeśli jest to konieczne, doniczkę rozcinamy               

 

Delikatnie usuwamy stare podłoże, uważając aby nie uszkodzić delikatnych korzeni
4. Delikatnie usuwamy stare podłoże, uważając aby nie uszkodzić delikatnych korzeni

 

Oglądamy korzenie i dokładnie usuwamy wszystkie uschnięte, zgniłe i martwe
5. Oglądamy korzenie i dokładnie usuwamy wszystkie uschnięte, zgniłe i martwe

 

Tak oczyszczony storczyk gotowy jest do przesadzania do nowego podłoża
6. Tak oczyszczony storczyk gotowy jest do przesadzania do nowego podłoża           

 

Stare podłoże i usunięte korzenie wyrzucamy
7. Stare podłoże i usunięte korzenie wyrzucamy            

 

Na spód doniczki sypiemy trochę świeżego podłoża
8. Na spód doniczki sypiemy trochę świeżego podłoża

 

Delikatnie układamy korzenie storczyka i przysypujemy je nowym podłożem
9. Delikatnie układamy korzenie storczyka i przysypujemy je nowym podłożem

 

Podłoża nie ugniatamy aby nie połamać delikatnych korzeni
10. Podłoża nie ugniatamy aby nie połamać delikatnych korzeni

 

I co dalej?

Po kilku tygodniach możemy zacząć zasilać roślinę specjalnym nawozem do storczyków.
Po przesadzeniu roślinę odstawiamy.

Po przesadzeniu roślinę odstawiamy. Po paru dniach podlewamy, a po kilku tygodniach możemy zacząć ją zasilać specjalnym nawozem do storczyków.   

 

 

Przesadzanie a rodzaj storczyka

Popularne Phalaenopsisy należą do storczyków monopodialnych, czyli jednoosiowych. Nie wytwarzają one pseudobulw i kłączy. Takie storczyki sadzimy po środku doniczki.

Inny rodzaj to storczyki sympodialne, które tworzą pełzające kłącze a łodyga często przekształca się w pseudobulwę. Przesadzając takie storczyki pamiętajmy aby nowy pęd znajdował się pośrodku doniczki a najstarsze na jej brzegu. Kłącza i pąki nie powinny być przysypane podłożem.

                                   

Wybierz kategorię
Zobacz produkty
Zobacz więcej produktów

Telefon:

+48 14 63 95 500

Fax:

+48 14 63 95 501
Do góry