Pielęgnacja roślin

Lawenda w ogrodzie

Lawenda to bardzo atrakcyjna zimozielona krzewinka, dlatego często można spotkać ją zarówno na tarasach jak i na rabatach. Jej pielęgnacja nie jest trudna i nawet początkujący ogrodnik może cieszyć się nią w ogrodzie. Podstawowym zabiegiem, zapewniającym piękny i zwarty pokrój, jest cięcie lawendy.

Tagi: Krok po kroku

Spis treści

  1. Lawenda w ogrodzie
  2. Wymagania lawendy
  3. Sadzenie lawendy
  4. Nawożenie i podlewanie lawendy
  5. Przycinanie lawendy
  6. Zastosowanie

Lawenda w ogrodzie

Lawenda w ogrodzie

Najczęściej spotykaną odmianą lawendy w ogrodach jest Lawenda wąskolistna Lavandula angustifolia, zwana też lawendą lekarską. Jest to zimozielona krzewinka, która pochodzi z basenu Morza Śródziemnomorskiego, jednak dobrze radzi sobie  również w naszych warunkach klimatycznych.  Lawenda wąskolistna ma zwarty pokrój, srebrzyste liście i kwiaty zebrane w kłosy. Kwitnie od czerwca do października, a kwiaty mogą mieć kolor fioletowoniebieski, biały czy różowy. Krzewinka dorasta do 45 – 50 cm, ma zwarty pokrój i nie jest trudna w uprawie.

 

 

Wymagania lawendy

Lawenda przyciąga owady pożyteczne i motyle

Lawendę wąskolistną najlepiej zasadzić w miejscu słonecznym, na przepuszczalnym podłożu. Najlepiej rośnie na glebie piaszczysto – gliniastej z dużą zawartością wapnia. Ma małe wymagania pokarmowe. Jest również odporna na suszę. Lawendę można z powodzeniem uprawiać w donicach na tarasach i balkonach, należy jednak pamiętać o dobrym drenażu, ponieważ źle znoszą zalewanie.

 

Sadzenie lawendy

Sadzenie lawendy

Jeśli chodzi o to gdzie posadzić lawendę  w ogrodzie to najlepiej wybrać miejsce ciepłe, nasłonecznione i osłonięte od wiatru. Lawenda wąskolistna nie lubi terenów podmokłych, dlatego ważne jest dobrze zdrenowane stanowisko. Jeśli ziemia w naszym ogrodzie jest kwaśna to zanim posadzimy lawendę, glebę musimy zwapnować. Jeśli chodzi o to jak sadzić lawendę, to najlepiej w odległościach co 30 – 40 cm. Często lawenda sadzona jest w szpalerach lub grupach przeważnie z przodu rabaty, ponieważ prócz ciekawego wyglądu ma również intensywny zapach, który uwalnia się  przy poruszaniu. Sadzonki lawendy dostępne są w centrach ogrodniczych praktycznie przez cały sezon od wiosny do jesieni i w sumie możemy je sadzić od kwietnia do końca września, wtedy zdążą się dobrze ukorzenić i jest szansa, ze dobrze przetrwają zimę.

Nawożenie i podlewanie lawendy

Lawenda najlepiej rośnie w dobrze zdrenowanym podłożu, bardzo nie lubi wilgoci. Świeżo posadzone rośliny dobrze jest jednak podlewać, szczególnie jeśli przez dłuższy czas jest sucha i bezdeszczowa pogoda. Jeśli rośliny posadzone są w donicach, to trzeba dbać, aby lawendy nie przelać. Dobry drenaż na dnie donicy powinien to ułatwić. Lawenda praktycznie nie wymaga nawożenia. Dobrze rośnie w ubogim podłożu. Nawożąc lawendę nawozami azotowymi spowodujemy rozrost jej zielonej części. Jeśli mamy własny kompost, dobrze jest jesienią podsypać nim rośliny. Kompost rozkładając się dostarczy lawendzie niezbędnych składników odżywczych oraz poprawi strukturę gleby.

Przycinanie lawendy

Przycinanie lawendy

Przycinanie lawendy to jeden z najważniejszych zabiegów, który musimy zapewnić, aby lawenda pięknie kwitła i dobrze się rozwijała. Krzewinki, które nie są systematycznie przycinane ogołacają się od dołu, tracą zwarty pokrój i słabiej kwitną. Pamiętajmy, żeby nie obcinać lawend zbyt nisko, ponieważ zdrewniałe pędy źle reagują na cięcie i gorzej się regenerują. Obcinając całą roślinę do zdrewniałych pędów, możemy spowodować, że lawenda już nie odbije i będziemy musieli wymienić ją na nową.

Lawenda w ogrodzie

Zazwyczaj stosuje się dwa terminy cięcia: wiosenne i letnie. Cięcie wiosenne przeprowadzamy wczesną wiosną, zazwyczaj koniec marca – początek kwietnia. Wtedy też usuwamy uszkodzone, przemarznięte pędy. Wczesna wiosna to również czas na przeprowadzenie cięcia formującego. Lawenda najładniej się prezentuje, gdy przycięta jest na kształt kuli. Tak uformowana roślina ma zapewniony dostęp powietrza do wnętrza oraz odpowiednio doświetlone pędy. Jeśli nasze rośliny posadziliśmy w poprzednim roku, takie krzewinki przycinamy o 1/3 długości pędów. Starsze okazy skracamy wiosną zazwyczaj o1/2 ubiegłorocznych przyrostów. Jeśli lawenda już zakwitnie możemy systematycznie ścinać kwiaty. Natomiast końcem lata przychodzi kolejny termin ciecia lawendy. Od końca lipca do września, gdy lawenda jeszcze kwitnie lub kiedy już przekwitła wycinamy kwitnące lub przekwitłe kwiatostany z niewielką ilością pędu. Wtedy nie formujemy szczególnie rośliny. Wycięcie przekwitłych kwiatostanów stanowi stymulację dla lawendy, aby jeszcze raz zakwitła w tym sezonie.

Zastosowanie

Bukiet lawendy

Wszystkie odmiany lawendy są ozdobą ogrodu oraz balkonów i tarasów. Posadzona przy ścieżkach uwalnia delikatny zapach przy każdym muśnięciu. Jest idealną rośliną praktycznie do ogrodu w każdym stylu. Świetnie będzie wyglądała w połączeniu z różami w ogrodzie angielskim, ale sprawdzi się również w połączeniu np. z bukszpanem w ogrodzie nowoczesnym. Lawenda wąskolistna jest rośliną miododajną, wabi pszczoły ale również motyle i inne owady pożyteczne. Ususzone kwiaty wykorzystywane są do produkcji saszetek zapachowych. Ułożone w szafie chronią ubrania przed molami. Olejki eteryczne pozyskiwane z lawendy wykorzystywane są również w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym.

Fot.PLANTA,I-STOCK

 

Wybierz kategorię
Zobacz produkty
Zobacz więcej produktów

Telefon:

+48 14 63 95 500

Fax:

+48 14 63 95 501
Do góry