Wokół ogrodu

Jak założyć rabatę żwirową?

Rabaty żwirowe nadają ogrodowi elegancji. Urozmaicają przestrzeń oraz stanowią oryginalny sposób zagospodarowania ogrodu. Ogród wygląda schludnie i elegancko.

Spis treści

  1. Kamień w ogrodzie
  2. Rabata żwirowa
  3. Zakładanie rabaty żwirowej
  4. Rośliny na rabatę żwirową
  5. Pielęgnacja rabaty żwirowej

Kamień w ogrodzie

Kamień to materiał często wykorzystywany w ogrodzie

Kamień wykorzystywany jest w ogrodzie od wieków. Można z niego budować ścieżki, murki. Pojedyncze głazy mogą stanowić dekorację ogrodu, z mniejszych można układać skalniaki, a jeszcze mniejsze mogą stanowić np. obrzeżenia rabat. Dzięki temu, że kamień dostępny jest w wielu rozmiarach i kolorach chętnie wykorzystywany jest do różnych aranżacji ogrodowych. Ostatnio coraz częściej w ogrodach pojawiają się rabaty żwirowe, które nawiązują do tradycji ogrodów japońskich. Jako materiał ściółkujący wykorzystuje się żwir, grys lub otoczaki w różnych granulacjach.

Rabata żwirowa

Rabaty żwirowe nadają ogrodowi elegancji. Urozmaicają przestrzeń oraz stanowią oryginalny sposób zagospodarowania ogrodu. Ogród wygląda schludnie i elegancko. Rabaty żwirowe możemy założyć zarówno w cieniu jak i w słońcu. Jasny żwir rozświetli zacieniony fragment ogrodu oraz podkreśli urodę roślin. W mocno nasłonecznionych miejscach gruba warstwa żwiru zmniejsza natomiast parowanie wody. Warstwa kamieni na rabacie ogranicza wzrost chwastów, dzięki czemu taka rabata jest łatwa w utrzymaniu. Kamienna ściółka chroni również korzenie roślin przed wahaniami temperatury. Zimą zabezpiecza przed mrozem, natomiast latem chroni przed przegrzaniem.

Zakładanie rabaty żwirowej

Jak założyć rabatę żwirową w ogrodzie
Dobrze jest zaznaczyć obszar rabaty na trawniku, aby urzeczywistnić nasze wyobrażenia

Przystępując do założenia rabaty żwirowej musimy zastanowić się, w którym miejscu ogrodu będzie się znajdować i jaki będzie miała kształt. Dobrze jest zaznaczyć obszar rabaty na trawniku, aby urzeczywistnić nasze wyobrażenia.Następnie musimy zebrać wierzchnią warstwę na głębokość ok. 5 cm. Wyznaczone miejsce przygotować tak, jak pod zwykłą rabatę, czyli przekopać, usunąć chwasty i ich rozłogi oraz kamienie. Można w tym momencie przekopać wierzchnią warstwę z kompostem lub obornikiem. Zapewni to roślinom odpowiednią dawkę nawozu na start. Wyznaczony obszar dobrze jest oddzielić od trawnika jakimś obrzeżem. Pozwali to na zatrzymanie żwiru na rabacie. W tym celu możemy wykorzystać plastikowe obrzeża trawnikowe lub wykonać obrzeże z kostki granitowej lub większych kamieni. Zależne jest to od stylu panującego w naszym ogrodzie.

Na przygotowanym terenie rozkładamy agrowłókninę lub agrotkaninę i przymocowujemy ją do podłoża specjalnymi kołkami

Na przygotowanym terenie rozkładamy agrowłókninę lub agrotkaninę i przymocowujemy ją do podłoża specjalnymi kołkami. Warstwa ta ma za zadanie zapobiec wbijaniu się kamyków w podłoże. Dzięki swoim właściwością membrana przepuszcza wodę i powietrze do korzeni rośli, nie przepuszcza natomiast promieni słonecznych. Zapobiega to rozwojowi chwastów, przez co rabata żwirowa jest łatwa w utrzymaniu. W miejscu gdzie mamy zamiar posadzić rośliny włókninę nacinamy na krzyż.

Całą rabatę wysypujemy kruszywem tak, aby nie prześwitywało podłoże

W wyznaczone miejsca sadzimy rośliny. Podlewamy je ,a następnie obsypujemy wybranym kamieniem. Całą rabatę wysypujemy kruszywem tak, aby nie prześwitywało podłoże. W zależności od granulacji, czyli wielkości kamienia potrzebujemy różną jego ilość. Zalecana ilość kamienia przypadająca na jednostkę powierzchni przedstawiona jest w tabeli.

 

 

Zalecana ilość kamienia na jednostkę powierzchni

Rośliny na rabatę żwirową

Wybierając rośliny na rabatę żwirową pierwszym kryterium będzie na pewno ekspozycja rabaty. Inne rośliny posadzimy w cieniu, inne natomiast w miejscu słonecznym. Decydując się na rośliny, które mają ozdobić rabatę żwirową wybierzmy rośliny architektoniczne, o ciekawym pokroju, których kształt zostanie podkreślony przez kamienie. Na rabacie żwirowej dobrze będą wyglądały rośliny zimozielone, które pozostaną atrakcyjne również zimą. Dobrym wyborem będą również rośliny o intensywnie zabarwionych liściach, rośliny miniaturowe oraz  takie, które nadają się do formowania. Zrezygnujmy natomiast z roślin szybkorosnących, ekspansywnych, tworzących rozłogi i takich, które wymagają częstego podlewania. Na rabatach żwirowych dobrze prezentują się bukszpany, klony palmowe, azalie, juki, trawy ozdobne, rozchodniki i wiele innych.

Pielęgnacja rabaty żwirowej

Jeśli rabata żwirowa została odpowiednio założona jej pielęgnacja nie powinna przysparzać wielu kłopotów. Ogranicza się do usuwania pojedynczych chwastów, podlewania czy zasilania roślin. Włóknina rozłożona pod warstwą kamieni ogranicza wzrost chwastów i zatrzymuje wilgoć w podłożu. Jeśli podczas zakładania rabaty rozłożyliśmy pod żwirem linie kroplujące, ograniczy to podlewanie i zapobiegnie wytrącaniu się na powierzchni kamieni osadu. Jeśli chodzi o nawożenie roślin to najlepiej zastosować nawóz rozpuszczalny w wodzie dostosowany do odpowiedniej grupy roślin rosnących na rabacie żwirowej. Dobrym rozwiązaniem jest również stosowanie nawozów dolistnych. Pozostaje jeszcze kwestia usuwania opadłych liści czy innych pozostałości roślinnych. Jeśli są one duże i jest ich niewiele można je usuwać ręcznie. Jeśli natomiast liści jest dużo dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie dmuchawy, która wywiewa zanieczyszczenia poza rabatę. Po pracach oczyszczających dobrze jest rabatę przegrabić i wyrównać powstałe nierówności. Żwir czy grys wykorzystany na rabacie żwirowej jest materiałem trwałym i nie rozkłada się jak, np. kora. Warto jednak raz na czas dosypać  trochę żwiru, aby w ten sposób odświeżyć rabatę.

Fot: PLANTA ,FOTOLIA

Wybierz kategorię
Zobacz produkty
Zobacz więcej produktów

Telefon:

+48 14 63 95 500

Fax:

+48 14 63 95 501
Do góry