Pielęgnacja roślin

Jak uprawiać i barwić hortensje

Hortensje ogrodowe zachwycają pięknymi kwiatostanami, które od początku lata pojawiają się na krzewach sięgających 1,5 m wysokości. Kwiatostany mogą być w różnych odcieniach różu, niebieskiego i bieli. W zależności od podłoża, w którym roślina rośnie możemy wpływać na odcień kwiatów. Dlatego hortensja ogrodowa nazywana jest kameleonem wśród roślin.

Tagi: Krok po kroku

Spis treści

  1. Stanowisko
  2. Podlewanie
  3. Nawóz do hortensji
  4. Zmiana barwy kwiatów
  5. Hortensja - przycinanie
  6. Zabezpieczenie na zimę
Hortensja ogrodowa

Hortensja ogrodowa ( Hydrangea macrophylla) to roślina ozdobna. Gatunek krzewu z rodziny hortensjowatych. Pochodzi ze wschodniej i południowej Azji. Osiąga wysokość 1,5 m. Kwiaty może mieć w różnych odcieniach różu, błękitu lub białe. Kwiatostany są kuliste, wypukłe i gęste o średnicy 15 – 25 cm. Hortensja ogrodowa może być uprawiana zarówno w gruncie jak i w donicy. Kwitnie od końca czerwca aż do mrozów. Nie jest rośliną łatwą w uprawie, jednak jej zachwycające kwiatostany sprawiają, że rośnie w wielu ogrodach.

Stanowisko

Hortensja ogrodowa najlepiej czuje się w klimacie morskim, wilgotnym i łagodnym. Wymaga gleb przepuszczalnych, próchniczych i wilgotnych. Źle rośnie na glebach ciężkich i gliniastych. Można uprawiać ją zarówno w gruncie jak i w donicach. Ważne, aby rosła na stanowisku z rozproszonym światłem, ponieważ mocne słońce może przypalić kwiaty, natomiast niedobór światła objawia się żółknięciem liści. Idealnym rozwiązaniem będzie półcienisty zakątek z lekko kwaśnym podłożem.

Podlewanie

Hortensja ogrodowa to krzew wytwarzający dużo liści, przez które wyparowuje woda. Roślina silnie odczuwa niedobory wody szczególnie w okresie kwitnienia. W suche lata musimy pamiętać o systematycznym podlewaniu krzewów hortensji. Nawet niewielkie niedobory wody uwydatniają się w więdnięciu roślin. Aby utrzymać wilgotność podłoża, dobrze jest je wyściółkować np. korą.

Nawóz do hortensji

Nawozy do hortensji

Jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych hortensji jest nawożenie. W tym celu najlepiej zastosować wieloskładnikowe nawozy mineralne lub krystaliczne przeznaczone do tej grupy roślin. Hortensje najlepiej nawozić 2 – 3 razy w ciągu sezonu, najpóźniej pod koniec sierpnia. Końcem lipca dobrze jest zastosować nawóz fosforowo – potasowy, który sprzyja zawiązywaniu pąków kwiatowych i drewnieniu łodyg.

 

Zmiana barwy kwiatów

Nawóz barwiący do hortensji

Kolor kwiatów hortensji ogrodowej zależy od pH podłoża oraz od zawartości glinu i żelaza w glebie. Jeśli mamy w ogrodzie hortensje o różowych kwiatach możemy wpłynąć na zmianę ich barwy na niebieską. Pierwszym krokiem jest zakwaszenie podłoża, w którym rośnie hortensja. Na glebie o pH zasadowym, czyli w granicach od 6,5 – 7, kwiaty hortensji mają różowe zabarwienie o różnej intensywności. Podłoże o kwaśnym pH, czyli od 4,5 – 5,5 wpływa na zabarwienie kwiatów na kolor niebieski. Jeśli natomiast mamy w ogrodzie hortensje o białych kwiatach, żadne zabiegi nie spowodują, że zmienią one kolor, ponieważ w płatkach ich kwiatów nie ma antocyjanów odpowiedzialnych za kolor kwiatów. Jeśli obniżymy pH podłoża, wówczas aktywują się w nim jony glinu, które wchodzą w reakcje chemiczną z barwnikiem w kwiatach hortensji. Powoduje to zmianę barwy z różowej na niebieską. Jeśli marzymy o niebieskiej hortensji możemy zastosować dostępny na rynku Preparat koloryzujący do hortensji firmy Planta. Jest to łatwy w użyciu nawóz barwiący zawierający glin,  który szybko wnika w strukturę kwiatów. Należy go stosować od wiosny do momentu pojawienia się kwiatów. Jeśli w pierwszym sezonie nasze kwiaty nie przebarwią się, może to świadczyć o bardzo zasadowej glebie. W takim wypadku należy nadal podlewać nasz krzew używając 10 g produktu na 2 l wody. Ponieważ pąki zawiązują się końcem lata, jest szansa, że hortensja w następnym sezonie zakwitnie na niebiesko. Warto zauważyć, że rozwinięte na roślinie kwiaty nie zmienią barwy w momencie stosowania preparatów barwiących.

Hortensja - przycinanie

Przycinanie hortensji

Hortensja ogrodowa kwitnie na pędach zeszłorocznych, tzn. pąki kwiatowe zawiązują się w sierpniu roku poprzedniego. Dlatego przystępując do cięcia musimy postępować bardzo ostrożnie. U hortensji ogrodowej na wiosnę usuwamy pędy przemarznięte, połamane czy cienkie. Przycinamy również przekwitnięte kwiatostany. Możemy przeprowadzić ten zabieg jesienią lub pozostawić kwiatostany na zimę i dopiero wiosną je usunąć. Przycinając kwiatostany musimy uważać, aby nie uszkodzić zawiązków nowych kwiatów.

Zabezpieczenie na zimę

Hortensja ogrodowa to krzew wywodzący się z łagodnego klimatu, dlatego musimy zabezpieczyć ją na zimę. Zabieg ten jest tym ważniejszy, że niezabezpieczone pąki kwiatowe mogą przemarznąć, a wtedy nasza hortensja już nie zakwitnie. Dlatego po opadnięciu liści krzew należy owinąć włókniną lub słomianym chochołem. Podstawę krzewu można obsypać torfem lub korą, aby zabezpieczyć  korzenie przed przemarznięciem. Wiosną, gdy minie już ryzyko przymrozków ostrożnie zdejmujemy okrycie krzewu. Hortensje hodowane w donicach zimujemy w chłodnych, widnych pomieszczeniach, ograniczając podlewanie.

Fot: PLANTA ,ISTOCK

Wybierz kategorię
Zobacz produkty
Zobacz więcej produktów

Telefon:

+48 14 63 95 500

Fax:

+48 14 63 95 501
Do góry