Wokół ogrodu

Jakie nasiona wybrać do siewu

Nasiona dostępne na rynku pozwalają nam wyhodować roślinę w przydomowym ogródku. Wybierając nasiona decydujemy się nie tylko na odmianę danej rośliny, ale też na rodzaj nasion. Przybliżymy pokrótce w czym możemy wybierać.

Spis treści

  1. Nasiona zwykłe
  2. Nasiona zaprawiane i powlekane
  3. Nasiona na taśmie

Pod koniec zimy każdy ogrodnik zaczyna planowanie ogrodu warzywnego. Nie ogranicza się to jednak tylko do opisania grządek, co na której będzie rosło. Trzeba też wybrać odmianę oraz formę nasion. Rynek ogrodniczy oferuje nam tak dużą ilość nasion, że nie ma takiego centrum czy sklepu ogrodniczego, aby miał je wszystkie w ofercie. Tekst ten omawia dostępne na rynku formy nasion, w jakich występują oraz zalety i wady każdej z nich. Na rynku hobbystycznym dotyczy to warzyw.

Nasiona zwykłe

W centrach i sklepach ogrodniczych można kupić nasiona zwykłe, zaprawiane, powlekane, otoczkowane. Są też takie na taśmie.

Nasiona zwykłe nie posiadają żadnej dodatkowej ochrony, za to są tanie. W przypadku drobnych nasion dobrze jest do torebki wsypać nieco suchego piasku. Podczas wysiewu nasiona zostaną umieszczone w glebie rzadziej. Dzięki temu wysiew stanie się bardziej ekonomiczny, gdyż torebka wystarczy na dłuższą grządkę, a później nie trzeba będzie tak mocno przerywać.

 

 

Nasiona zaprawiane i powlekane

Nasiona zaprawiane i powlekane pokrywane są proszkiem lub zawiesiną ze środkiem grzybobójczym. Obecnie na amatorskim rynku dominują tzw. zaprawy donasienne, które zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób grzybowych, zwiększają odporność młodych siewek na niekorzystne czynniki atmosferyczne, stymulują do wzrostu.

Zupełnie inaczej wyglądają nasiona otoczkowane zwane również inkrustowanymi. Są one oblepione lepiszczem z dodatkami, które są tajemnicą form nasiennych. Dzięki temu nasiona są większe i najczęściej przybierają postać kulki. Ma to znaczenie w procesie siewu. W przypadku siewu ręcznego i maszynowego nasiona są sadzone punktowo. Zaletą tych nasion jest to, że w czasie wzrostu, warzywa już nie wymagają przerywania. Wadą natomiast to, że po wysianiu należy utrzymywać dużą wilgotność gleby, aby doprowadzić lepiszcze do rozpuszczenia. Podlewać należy do momentu, aż rośliny będą duże, a lepiszcze rozpuści się w glebie. Jeśli nasiona wykiełkują, a ziemia zostanie przesuszona, lepiszcze zaschnie i uniemożliwi wzrost rośliny. Taka sytuacja skończy się zniszczeniem kiełkujących roślin. Dlatego nasiona otoczkowane należy sadzić w miejscu, gdzie nie ma problemu z dostępem do wody do podlewania.

Nasiona na taśmie

Coraz większa popularnością cieszą się nasiona na taśmie. Ich zaletą jest to, że bardzo łatwo i szybko się zakłada grządki. Wystarczy zrobić rowek, wyłożyć taśmę i lekko przysypać. Dodatkowo można nawet kupić takie taśmy z nasionami, na których są dwa gatunki warzyw, np. szybkorosnąca rzodkiewka i marchew albo marchew i cebula. Gdyby nasiona były w osobnych torebkach, marchew zostałaby wysiana po zbiorze rzodkiewki. Czas zbioru marchwi byłby wtedy późniejszy. W przypadku taśmy z nasionami marchwi i cebuli, warzywa te chronią się nawzajem przed szkodnikami: cebula marchew przed połyśnicą marchwianką, a marchew cebulę przed śmietką cebulanką. Warzyw posadzonych na taśmie nie trzeba przerywać. Są umieszczone w odstępach umożliwiających swobodny rozrost korzeni rzodkiewki marchwi, pietruszki czy buraków. Czasem można spotkać nasiona, np. ziół na krążku. Z takim krążkiem postępuje się podobnie jak z nasionami na taśmie. Wadą tych nasion jest to, że taśma musi się rozpuścić i uwolnić kiełki, dlatego tak jak w przypadku nasion otoczkowanych, przez pierwszy okres należy utrzymywać wysoką wilgotność gleby. Dlatego nasiona na taśmie sadzimy w miejscach z łatwym dostępem do wody. Dodatkowo nasiona na taśmie są droższe niż zwykłe.

Na rynku ogrodniczym od lat niesłabnącym powodzeniem cieszą się nasiona warzyw z opisem na torebce „F1” lub „odmiana mieszańcowa”. Nasiona te powstały ze skrzyżowania dwóch odmian tego samego warzywa, co w pierwszym pokoleniu daje obfite plonowanie, a plony są zdrowe i smaczne. Jednak nasion tych warzyw nie zbiera się, gdyż w kolejnym pokoleniu nie dają już takiego plonu jak w pierwszym.

Na nasionach ogórków można znaleźć jeszcze jedną, istotną informację: „nasiona partenokarpiczne”. Oznacza to, że ogórki wyhodowane z tych nasion są samopylne. Ma to znaczenie, jeśli w okolicy mało jest owadów zapylających, jeśli lato okaże się deszczowe oraz gdy ogórki rosną pod osłonami.

Mając taką wiedzę, bez trudu można wybrać właściwe nasiona pod względem cenowym oraz formy, aby spełniły oczekiwania ogrodników i konsumentów.

Wybierz kategorię
Zobacz produkty
Zobacz więcej produktów

Telefon:

+48 14 63 95 500

Fax:

+48 14 63 95 501
Do góry