Wokół ogrodu

Jak prawidłowo dobrać sekator

Sekator to jedno z podstawowych narzędzi pracy ogrodnika. Krótkie rączki, trzy typy ostrzy to główne wyróżniki tych właśnie narzędzi. Odpowiedni wybór, a także dopasowanie do rodzaju prac oraz ręki i siły ogrodnika, zapewni sukces, wygodę i satysfakcję z pracy.

Spis treści

  1. Sekatory z mijającymi się ostrzami
  2. Sekatory kowadełkowe
  3. Sekatory do cięć precyzyjnych
  4. Rączki sekatora
  5. Udogodnienia w cięciu
  6. Kiedy użyć sekatora, a kiedy nożyc
  7. Konserwacja sekatora

Sekatory z mijającymi się ostrzami

Sekator z mijającymi się ostrzami sprawdzi się przy cięciu delikatnych roślin

Sekator ogrodowy służy do cięcia, przycinania i formowania drzew i krzewów w ogrodzie, ale także do ciecia roślin zielnych oraz formowania drzewek bonsai. Od planowanego cięcia zależy wybór ostrzy. Najbardziej popularnym sekatorem jest sekator z mijającymi się ostrzami. Jedno z nich jest ostre i to ono odcina pęd prześlizgując się po boku drugiego ostrza. Ten sekator przeznaczony jest do cięcia pędów zielnych, miękkich zdrewniałych i półzdrewniałych.

 

Sekatory kowadełkowe

Sekator kowadełkowy do ciecia grubszych, twardych pędów

Cięcie suchych oraz twardych pędów, wymaga sekatora kowadełkowego. Posiada on jedno ostrze i stalnicę, na którym ostrze opierając się odcina pęd. Ostrze powinno być szczególnie ostre, jeśli ogrodnicy używają tego sekatora do cięcia miękkich gałęzi i roślin zielnych. W przeciwnym razie tępe ostrze dociskając pęd do stalnicy będzie go miażdżyć, a nie odcinać. Takie postrzępione miejsce jest idealne do rozwoju chorób grzybowych i wnikania ich w głąb pędu.

Sekatory do cięć precyzyjnych

Sekator precyzyjny sprawdzi się przy pielęgnacji kwiatów domowych

Trzeci typ ostrzy sekatora – cienkie - służą cięciu precyzyjnemu. Obydwa ostrza są ostre i najlepiej nadają się do nadawania specjalnych form krzewom oraz do przycinania drzewek bonsai. 

Kształt samych ostrzy oraz ustawienie ich względem rączek, jest bardzo różny i nie ma znaczenia w samej pracy takim narzędziem. W indywidualnych przypadkach może wpływać na wygodę pracy, dlatego dobrze jest przed zakupem wziąć do ręki taki sekator i wyobrazić sobie, jak się będzie nim pracowało.

Kiedy już wiadomo  z jakimi ostrzami potrzebny jest sekator można zwrócić uwagę na kilka opcji, które możemy spotkać w poszczególnych egzemplarzach.

Rączki sekatora

Możliwość regulacji rozwarcia sekatora na mniejszą dłoń

W handlu można spotkać sekatory ze stalowymi rączkami, czyli bez jakiegokolwiek obłożenia. Takimi narzędziami najlepiej pracuje się w rękawicach. Rączki sekatorów na ogół są powlekane tworzywem, ale dopiero kiedy się je weźmie w ręce można stwierdzić, czy taka powłoka akurat nam pasuje. Istotne jest też ich rozwarcie. Ma to bardzo duży wpływ na komfort pracy sekatorem.

Sekator przystosowany do mniejszej i większej dłoni

Obecnie niemal wszystkie sekatory są tak pakowane, aby bez zdejmowania opakowania można było sprawdzić jego pracę. Zbyt duże rozwarcie rączek, wymuszone sprężyną, może być niewygodne dla małej dłoni i sekator będzie z niej wypadał. W niektórych modelach, bardzo dobrym rozwiązaniem jest blokada, umożliwiająca ustawienie, czy rączki mają się szeroko otwierać (na tzw. męską rękę) czy rozwarcie ma być mniejsze (na tzw. rękę damską).

Udogodnienia w cięciu

Przekładnia w sekatorze ułatwia cięcie grubszych i twardszych gałęzi

Mimo, iż sekatory przeznaczone są do niezbyt grubych pędów, producenci zadbali o komfort pracy ogrodników, stosując w niektórych modelach mechanizmy ułatwiające cięcie. W jednych modelach może to być przekładnia, a w innych mechanizm zapadkowy, na zasadzie trzech kroków. Jeśli gałąź jest twarda i gruba zamykając kilkukrotnie całkowicie rączki sekatora spowodujemy stopniowe zamykanie się ostrzy, a w efekcie, w ostatnim kroku, odcięcie gałęzi.

 

Kiedy użyć sekatora, a kiedy nożyc

Aby się upewnić, że dana gałąź może zostać ucięta przez sekator wystarczy go nasunąć na nią. Ostrza powinny dać się swobodnie nasunąć na gałąź z niewielkim zapasem. Wtedy wiemy, że sekator ten poradzi sobie z taką gałęzią. Jednak kiedy ostrza sekatora trzeba nasuwać na gałąź „na siłę”, w takim przypadku należy zastosować nożyce ogrodowe.

Konserwacja sekatora

Konserwacja sekatora polega na oczyszczaniu ostrzy z soku osadzającego się na nich w czasie cięcia gałęzi. Jeśli sok zaschnie na ostrzach, praca nim będzie mocno utrudniona, gdyż przy każdym następnym cięciu ostrza będą się kleiły do odcinanych gałęzi. W ten sposób można również przenosić choroby grzybowe z rośliny na roślinę. Kolejnym zadaniem jest ostrzenie i wyrównywanie krawędzi ostrzy. Również warunkiem koniecznym do sprawnej pracy w sekatorach z mijającymi się ostrzami jest ich przyleganie do siebie. Docisk ostrzy regulujemy śrubą.

Podsumowując, ogrodnik/ogrodniczka sami muszą zdecydować, jakie rodzaje sekatorów są im potrzebne w pracy, a potem skupić się na detalach: obłożeniu rączek, ich rozwarciu oraz czy  potrzebne są mechanizmy wspomagające cięcie. Praca dobrze wybranym i dobranym narzędziem ogrodniczym na pewno będzie lżejsza i przyniesie lepsze efekty.

Wybierz kategorię
Zobacz produkty
Zobacz więcej produktów

Telefon:

+48 14 63 95 500

Fax:

+48 14 63 95 501
Do góry