Wokół ogrodu

Grabie w ogrodzie

Wszystkie grabie grabią do siebie – znamy to przysłowie i wiemy dobrze, że nie o narzędzie ogrodnicze tu chodzi, a o ludzką zachłanność. Tekst ten poświęcony jest narzędziu ogrodniczemu, bez którego nie obejdzie się żaden ogród.

 

Można powiedzieć, że grabie rozpoczynają i kończą rok w ogrodzie. Wiosnę zaczynamy od wygrabiania trawników, ziemi czy trawy w sadzie, a jesienią grabimy liście.Grabie różnią się materiałem, z którego są wykonane, kształtem, szerokością roboczą i wagą, co nie jest bez znaczenia. Czynniki te determinują ich przeznaczenie.

Grabie wachlarzowe

Dzięki dźwigni grabie wachlarzowe możemy regulować

Grabie wachlarzowe  z rozsuwanymi zębami w ogrodzie przydadzą się niemal przez cały sezon. Mogą być wykonane z metalu lub aluminium. Jeśli zęby będą ustawione blisko siebie -  grabie staną się mocniejsze, którymi nawet będzie można rozgarniać kretowiska. Im szerzej rozsunięte zęby, tym większa szerokość robocza, a grabie delikatniejsze w pracy. Takie maksymalne rozsunięcie umożliwia szybkie uporanie się z lekkim materiałem – trawą czy suchymi liśćmi.

 

Duża różnorodność wśród grabi do liści

Do grabienia liści możemy wybrać grabie bambusowe, wachlarzowe lub z taśm metalowych

Grabiami, które można by uznać za wręcz dedykowane do grabienia liści są grabie, które posiadają stałą szerokość roboczą, więc wyboru ich wielkości należy dokonać w momencie zakupu. Lekkie grabie o bambusowych zębach występują w kilku rozmiarach. Najmniejsze mogą służyć usuwaniu zanieczyszczeń spomiędzy blisko siebie rosnących roślin, ale i jako pomoc dziecka w pracy rodziców.

Jakie grabie do siana

Grabie rolnicze do prac polowych  zazwyczaj mają plastikową, przez co lekką część roboczą.  Wykorzystywane są do zbierania siana i słomy, mają szeroki rozstaw zębów. Grabie te posiadają najdłuższy styl  ze wszystkich, gdyż areał do obróbki nimi jest stosunkowo duży. Chodzi tu o łąki i ścierniska.

Grabie ogrodnicze do cięższych prac

Grabie do cięższych prac mogą posiadać pałąk wzmacniający konstrukcję

Wyżej opisane grabie służą do lekkich prac ogrodowych i polowych. Jednak w ogrodzie warzywnym lekkie grabie się nie sprawdzą. Do prac związanych z rozprowadzaniem, rozdrabnianiem, wyrównywaniem ziemi używamy cięższych grabi o metalowych zębach. Styl roboczy, drewniany lub z włókna szklanego, rzadziej metalowy, jest na ogół krótszy, niż w lekkich grabiach, żeby mieć dobrą kontrolę nad narzędziem. Grabie te ze względu na cięższe prace mogą mieć jedno połączenie z trzonkiem, lub posiadać tzw. pałąk, który nie tylko wzmacnia narzędzie, ale zapewnia pewniejsze prowadzenie w czasie pracy. W zależności od siły osoby pracującej nimi, dobieramy je kierując się ilością zębów.  Dla osób o mniejszej „sile w rękach” wystarczą grabie z 12,14 zębami, ale w ofercie  można spotkać grabie z 16, 18 i więcej zębami.

Podsumowując, wiele prac w ogrodzie wykonujemy grabiami. Od tego, jak zostaną dobrane zależy łatwość pracy oraz jej efekty.

Wybierz kategorię
Zobacz produkty
Zobacz więcej produktów

Telefon:

+48 14 63 95 500

Fax:

+48 14 63 95 501
Do góry