Wokół ogrodu

Jak podmieniać wodę w basenie i co zrobić z podmienioną wodą

Dla zapewnienia bezpieczeństwa użytkowników, obowiązkiem każdego właściciela basenu ogrodowego jest uzdatnianie wody poprzez stosowanie środków chemii basenowej. Ale wodę w basenie trzeba również podmieniać - część wody wylać, a basen uzupełnić świeżą. Jak to zrobić prawidłowo i co zrobić z niepotrzebną wodą z basenu?

Spis treści

  1. Dlaczego należy podmieniać wodę w basenie?
  2. Jaką ilość wody trzeba wymienić?
  3. Ile litrów wody znajduje się w przydomowym basenie?
  4. Czy wodą z basenu można podlać rośliny?

Dlaczego należy podmieniać wodę w basenie?

Woda w basenie, aby kąpiel była bezpieczna musi być uzdatniana na bieżąco. Do tego wykorzystywane są specjalne środki chemii basenowej, które nam to zapewniają. Jednak producenci owej chemii zalecają cotygodniowe podmienianie wody. Wiele osób ma wątpliwości, czy podmienianie wody w basenie jest konieczne. Odpowiedź jest prosta – Tak, cotygodniowe podmienianie wody jest konieczne.  Wiąże się to z tym, że implementowane środki chemii basenowej, głównie chlor lub tlen, wprowadzane są do wody nie w czystej postaci, a związków chemicznych i ich nośników. W procesie uzdatniania wody chlor i tlen ulegają degradacji, ale ich nośniki – nie. Pozostają w wodzie powodując, że woda staje się coraz twardsza, przez co kolejne porcje chemii basenowej mają utrudnione rozpuszczanie się, a tym samym słabiej działają. Może to również wpłynąć na wahania pH wody w basenie.

Jaką ilość wody trzeba wymienić?

Basen ogrodowy to świetny sposób na ochłodę w upalny dzień

O tym jaką ilość wody mieści basen musimy wiedzieć przy aplikacji chemii basenowej, więc czy chodzi o dawkowanie środków chemii czy podmienianie wody, ilość wody w basenie musimy znać. Celowo nie użyto słowa – „pojemność basenu”, bo nie napełnia się niecki po same brzegi.  Producenci chemii basenowej rekomendują cotygodniową wymianę 3-5% wody. W basenie o bardzo popularnej średnicy 3 m i głębokości 70 cm, 3% to mniej więcej 140 litrów. Poniżej, w tabeli przedstawiono przykładowe ilości wody do podmiany, w popularnej wielkości basenach ogrodowych okrągłych według danych producentów.

Wielkość basenu

Pojemność

3%

5%

~ ilość wody

śr. 305 x 76 cm

4.678 l

140

234

187

śr. 366 x 76 cm

6.125 l

183

306

244

śr. 457x112 cm

15.233 l

457

760

455

Ile litrów wody znajduje się w przydomowym basenie?

Informacja o ilości wody, jaką może pomieścić basen, na pewno umieszczona jest na opakowaniu basenu. Jest również w instrukcji dołączonej do basenu w momencie zakupu sprzętu.

Niektórzy, aby sprawdzić faktyczny litraż, zanim odkręcą kurek z wodą, aby napełnić basen  - spisują licznik wody, a potem drugi raz kiedy basen jest pełny.

Kiedy pudełko wyrzucone, instrukcja zgubiona, a woda już nalana, ostatecznym rozwiązaniem jest samodzielne obliczenie ilości wody, jaka mieści się w basenie.

W przypadku basenów o kształcie prostopadłościanu mnożymy w decymetrach:

długość x szerokość x średni poziom wody = ilość litrów

W przypadku basenów okrągłych można zastosować dwa wzory: matematyczny oraz taki na potrzeby basenów okrągłych.

I sposób (w decymetrach)

πr2∙h= ilość litrów

II sposób (w metrach)

średnica x średnica x głębokość wody w basenie x 785 = ilość litrów

Czy wodą z basenu można podlać rośliny?

Woda z basenu może być z powodzeniem wykorzystywana do podlewania roślin w ogrodzie

Kiedy się obliczy, ile wody należy cotygodniowo wylać z basenu, może powstać problem, jak zagospodarować tak dużą ilość wody, do czego się nadaje, a czego unikać.

Podmiany wody w basenie dokonujemy zazwyczaj przed zastosowaniem kolejnej dawki chemii, więc poziom chloru w wodzie powinien być niewielki lub nawet zerowy. Nieodłącznym elementem basenu jest tester wody. Testery znajdujące się w handlu na ogół pokazują dwa parametry: pH wody oraz zawartość chloru. Kiedy zamierzamy zastosować kolejną dawkę chemii basenowej, zawartość chloru w wodzie na ogół jest bardzo mała, a czasem zerowa. Gdy jest go poniżej 0,3mg/l – taka woda jest bezpieczna i nadaje się do wykorzystania w ogrodzie od razu. Jeśli nie jest mętna, zielona, to można nią również poić zwierzęta gospodarskie. Kiedy chloru jest więcej – podmienianą wodę najlepiej przelać do beczki na deszczówkę lub innego zbiornika i zostawić na tak długo, aż spadnie w niej poziom chloru.

Procedura podmieniania wody oraz stosowania następnej dawki środków uzdatniających wodę do kąpieli powinna wyglądać następująco:

1.Sprawdzić zawartość chloru w wodzie. Jeśli wartość chloru w wodzie wynosi poniżej 0,3 mg/l – wodę wykorzystujemy w ogrodzie, a ew. nadwyżki przelewamy do zbiornika na deszczówkę. Jeśli zawartość chloru wynosi powyżej 3mg/l wody – trzeba przelać ją do zbiornika na deszczówkę i zostawić na tak długo, aby spadł w niej poziom chloru.

2.Pobrać z basenu odpowiednią ilość wody.

3.Dolać świeżej wody

4.Sprawdzić i ustalić pH wody w nowej wodzie w basenie (6,8-7,4 pH)

5.Zastosować środki uzdatniające wg. instrukcji.

Stosując te kilka zasad sprawimy, że kąpiel w przydomowym basenie będzie bezpieczna, a woda pozyskana z podmiany będzie w 100% wykorzystana, więc się nie zmarnuje.

Wybierz kategorię
Zobacz produkty
Zobacz więcej produktów

Telefon:

+48 14 63 95 500

Fax:

+48 14 63 95 501
Do góry