Wokół ogrodu

Jak wybrać pistolet do podlewania?

Ekspozycje w sklepach i centrach ogrodniczych oferują bardzo dużą ilość pistoletów do wody. Określenie jednego celu – „żeby się z niego woda lała” jest niewystarczające. Dobrze jest zastanowić się do czego i jak często będzie używany dany pistolet.

Spis treści

  1. Wyrzut wody
  2. Pistolet do podlewania jednostrumieniowy
  3. Pistolet do podlewania wielostrumieniowy
  4. Rączka pistoletu
  5. Regulacja przepływu wody
  6. Pistolety dźwigniowe
  7. Materiały wykonania
  8. Ergonomia

Wyrzut wody

Jednym z istotnych cech pistoletu do podlewania jest rodzaj wyrzutu wody. Rozróżniamy tu pistolety zraszające jedno i wielostrumieniowe - tarczowe.

Pistolet do podlewania jednostrumieniowy

Dysz zwana prądownicą podpięta do węża ogrodowego

Jeśli jest potrzebny, aby oczyścić plac przed domem czy garażem lub podlania niewielkiego ogrodu z drzewami, krzewami i trawnikiem, może wystarczyć zwykła dysza, zwana również prądownicą. Jest to najprostsze urządzenie do podlewania. Pracując nią przy lekkim odkręceniu wody, a tym samym przy małym wyrzucie wody otrzymać efekt zmgławiania (mist), aż do jednego, mocnego strumienia (jet) przy pełnym otwarciu dyszy.

Pistolet jednostrumieniowy z regulacją strumienia

Jeśli potrzebujemy efektu zamgławiania, średniego i mocnego strumienia – może wystarczający będzie pistolet jednostrumieniowy z regulacją strumienia. Różni się od dyszy tym, że można uzyskać efekt zmgławiania i zraszania przy pełnym wyrzucie wody. Taki pistolet do wody wystarczy do utrzymania porządku w obejściu a także podlewania niewielkiego ogrodu.

 

Pistolet do podlewania wielostrumieniowy

Pistolet zraszający z tarczą

Wiele pistoletów do podlewania posiada tarczę z możliwością ustawienia rodzaju strumienia. Są to istotne szczegóły dla osób, które w szerokim zakresie używają węży ogrodowych w domu – od prac porządkowych, do podlewania zasiewów na grządkach, a także wszelkich roślin w ogrodzie.  Obracając tarczą można otrzymać nawet do 9 rodzajów strumienia w zależności, ile dysz znajduje się na tarczy, np. zmgławianie (mist), strumień płaski pionowy (vertical), strumień płaski poziomy(flat), prysznic (shower), stożek (cone), mocny strumień (jet), krople (soaker), centralny (central), kątowy (angle).

Strumień wody wypływający z pistoletu
Poziomy strumień wody
Stożek (cone) rodzaj strumienia

                     

 

 

 

W zależności od rodzaju obiektu, podlewanych roślin lub innych potrzeb, dobieramy odpowiedni rodzaj strumienia. Różne strumienie to również wygoda przy podlewaniu – nie trzeba specjalnie obracać ręką, wystarczy tarczą. Pistolet zraszający z tarczą jest o wiele wygodniejszy w użytkowaniu od dysz i pistoletów jednostrumieniowych, lecz nie zawsze konieczny.

Rączka pistoletu zraszającego po drugiej stronie uchwytu

Rączka pistoletu

Rączka pistoletu do wody służy otwieraniu i zamykaniu zaworu. Można nią w czasie pracy płynnie regulować ilość wypływającej wody. Jest to jedna z najbardziej awaryjnych części pistoletu zraszającego. Upuszczenie lub uderzenie w twardą powierzchnię często powoduje jej pękniecie lub złamanie. Konstruktorzy wymyślili bezpieczniejszą wersję – umieścili rączkę z drugiej strony uchwytu. Przez to jest bardziej schowana i mniej narażona na uszkodzenia.

Regulacja przepływu wody

Regulacja przepływu wody przy pomocy śruby

W większości pistoletów zraszających bardzo wygodnym elementem jest możliwość ustawienia maksymalnego wyrzutu wody. Czyni się to śrubą regulującą. Może to ochronić zasiewy lub bardzo młode rośliny przed uszkodzeniem w razie przypadkowego naciśnięcia rączki do oporu. Jest też bezpieczniejsze, jeśli w podlewaniu lub innych pracach związanych z wężem pomagają dzieci. Kiedy z węża korzysta dziecko, ustawienie delikatnego strumienia, zapewni bezpieczeństwo roślinom, a także osobom i zwierzętom w otoczeniu.

Aby ułatwić podlewanie wężem ogrodowym z pistoletem, wystarczy przestawić pozycję zawleczki znajdującej się w okolicy śruby regulującej przepływ wody lub użycie zawleczki przy rączce. Uniemożliwi to powrót rączki do pozycji wyjściowej i zamknięcie wypływu wody. Dzięki temu można podlewać bez ciągłego naciskania rączki pistoletu zraszającego. Wcześniej jednak śrubą regulacyjną należy ustawić wielkość strumienia wody. Po zakończeniu pracy, aby zamknąć przepływ wody, zawleczkę należy przestawić do pozycji wyjściowej.

Zawleczka w okolicy śruby regulującej
Zawleczka przy rączce pistoletu

 

 

 

 

Pistolety dźwigniowe

Pistolet zraszający z dźwignią

Ostatnio na rynku ogrodniczym pojawia się coraz więcej pistoletów do podlewania, które zamiast standardowej rączki posiadają dźwignię. Jest to panaceum na pękające i łamiące się rączki. Poza tym dźwignią ustala się ilość wypływu wody i nie ma już konieczności stosowania blokady, gdyż dźwignia sama utrzymuje się w ustawionym miejscu. Aby zatrzymać wypływ wody należy dźwignię przesunąć do pozycji „0”. Są jednak osoby, dla których przesuwanie dźwigni nie jest komfortowym rozwiązaniem, dlatego dobrze jest w przypadku pistoletu zraszającego tego typu, jeszcze przed zakupem, w sklepie spróbować przesunąć dźwignię by sprawdzić, jak wygląda praca takim urządzeniem. Wielu ogrodników nadal jest zwolennikami standardowych rączek przy pistoletach do wody.

Materiał wykonania

Pistolety do podlewania wykonane są w całości z tworzywa sztucznego, lub w zdecydowanej większości elementów z metalu. Na pewno wpływa to nie tylko na wytrzymałość sprzętu, ale i na jego ciężar. To kolejny argument „za” lub „przeciw” przy wyborze konkretnego egzemplarza. Osoby starsze, najczęściej delikatniejsze zawsze wybiorą lekki plastikowy pistolet zraszający. Osoby bardziej zdecydowane, bardzo często korzystające z węża wybiorę mocniejszy egzemplarz, z metalu.

Ergonomia

Dysza zraszająca na wysięgniku

Ostatnim elementem, na który należy zwrócić uwagę, jest ergonomia sprzętu. Dla wygody osoby pracującej wiele pistoletów ma specjalnie wyprofilowany uchwyt, a nawet są wyłożone materiałem przyjemnym dla dłoni. To też jest ważny element, który może zaważyć na wyborze konkretnego egzemplarza.

Wybierz kategorię
Zobacz produkty
Zobacz więcej produktów

Telefon:

+48 14 63 95 500

Fax:

+48 14 63 95 501
Do góry