Pielęgnacja roślin

Keramzyt i jego zastosowanie w ogrodzie

Różnego rodzaju kruszywa wykorzystywane są w ogrodnictwie od wieków. Od pewnego czasu coraz większą popularność zyskuje keramzyt. To niepozorne kuleczki, które mogą być wykorzystywane zarówno w uprawie domowych roślin doniczkowych jak i w ogrodzie.

Spis treści

  1. Keramzyt
  2. Właściwości keramzytu
  3. Zastosowanie

Keramzyt

Keramzyt to lekkie, porowate kuleczki otoczone twardą skorupką, które powstały w procesie wypalania gliny. Temperatura ok 1200°C neutralizuje wszelkie substancje organiczne dzięki czemu keramzyt wolny jest od patogenów, przez co wpływa na zdrowotność roślin. Keramzyt jest uniwersalnym kruszywem wykorzystywanym w ogrodnictwie.

Właściwości keramzytu

Keramzyt jest obojętny chemicznie

Bardzo cenną i unikalną właściwością keramzytu jest jego obojętność chemiczna. Oznacza to, że nie wchodzi on w reakcję z żadnymi substancjami, które mogą dostać się do gleby. Nie reaguje ani z nawozami ani z kwasami humusowymi. Sam również nie zmienia pH gleby, przez co może być wykorzystywany przy uprawie zarówno roślin kwasolubnych jak i tych, które wolą bardziej zasadowe podłoże. W związku ze swoją budową nie absorbuje też żadnych składników pokarmowych z nawozów, przez co nie kumuluje zasolenia w  glebie. Keramzyt nie ulega rozkładowi mikrobiologicznemu. Nie traci też swoich właściwości z biegiem lat, przez co może być wykorzystywany wielokrotnie. Poprzez wypalanie w wysokiej temperaturze keramzyt odporny jest również na działanie pleśni i grzybów co zmniejsza ryzyko infekcji dla roślin. Porowate kuleczki pokryte twardą skorupką stanowią również barierę dla gryzoni. Keramzyt jest mrozoodporny. Ma również zdolność do akumulacji ciepła, co ma korzystny wpływ na stabilizowanie temperatury podłoża i systemu korzeniowego.

Zastosowanie

1.Keramzyt jako warstwa drenująca.

Sadząc rośliny do doniczek bardzo istotne jest, aby zapewnić swobodny odpływ nadmiaru wody. Nadmiar wilgoci w obrębie korzeni może powodować ich gnicie, a to prowadzi do zasychania liści i niestety śmierci rośliny. Jeśli chcemy wykonać drenaż na dnie doniczki idealnie w tym celu sprawdzą się lekkie kuleczki keramzytu. Zanim wsypiemy kruszywo do doniczki upewnijmy się jednak czy w dnie są otwory, którymi nadmiar wody będzie mógł odpływać. Następnie wsypmy warstwę drenażu. Najlepiej jeśli będzie ona miała grubość ¼ objętości doniczki. Jeśli mamy już drenaż, wsypujemy warstwę podłoża dostosowaną do poszczególnej grupy roślin i sadzimy roślinę.

Wsypujemy warstwę keramzytu na dno doniczki

 

Na keramzyt wsypujemy warstwę podłoża

 

Roślinę wyjmujemy z dotychczasowej osłonki
 
Umieszczamy roślinę w nowej doniczce
 

2.Keramzyt jako materiał spulchniający

Keramzyt dodany do podłoża zapewnia dostęp powietrza do systemu korzeniowego. Spulchnia i napowietrza ziemię. Keramzyt możemy mieszać z podłożem wykorzystywanym do sadzenia lub przesadzania roślin doniczkowych, jak i roślin sadzonych w gruncie. 20 - 40% objętości podłoża w doniczce lub w dołku, w którym mamy zamiar posadzić roślinę, zastępujemy keramzytem i tak przygotowaną mieszankę wykorzystujemy przy sadzeniu danej rośliny.

Keramzyt dodajemy do podłoża

 

Keramzyt zmieszany z podłożem zapewnia dostęp powietrza do korzeni

 

3.Keramzyt jako nawilżacz powietrza

Ta propozycja wykorzystania keramzytu skierowana jest głównie do osób uprawiających w mieszkaniach rośliny egzotyczne lub rośliny wymagające dużej wilgotności. Jeśli chcemy zwiększyć wilgotność powietrza w otoczeniu roślin możemy wysypać warstwę keramzytu na tackę lub podstawkę i zalać go wodą. Roślinę tropikalną można ustawić na takiej warstwie keramzytu lub tackę z kuleczkami umieścić pomiędzy roślinami. Parująca woda nawilży powietrze.

Keramzyt wysypujemy na podstawek na którym stoi roślina

 

Parująca woda nawilży powietrze wokół rośliny

 

4. Keramzyt jako materiał ściółkujący

Keramzyt jako materiał ściółkujący w ogrodzie

Kolejnym pomysłem jest zastosowanie keramzytu jako materiału ściółkującego. W ten sposób można go wykorzystać zarówno w ogrodzie jak i w donicach.

Ściółkując wierzchnią warstwę ziemi w donicach keramzytem zapobiegamy odparowywaniu wilgoci oraz chronimy rośliny przed przemarzaniem lub przegrzaniem.

Keramzyt jako materiał ściółkujący w doniczkach

Wykorzystując natomiast keramzyt do ściółkowania w ogrodzie pamiętajmy, że jest on lżejszy od wody i może ulec wypłukaniu. Aby temu zapobiec należy umieścić keramzyt ok. 2 cm poniżej powierzchni terenu. Tak wyściółkowany teren wygląda niezwykle estetycznie, a dodatkowo keramzyt  nie wpływa na parametry podłoża (kora rozkładając się zakwasza ziemię).

 

5. Keramzyt jako podłoże do upraw hydroponicznych

Hydroponika to rodzaj uprawy roślin bez wykorzystania typowego podłoża jakim jest ziemia. Może ona być prowadzona na duża skalę przy uprawach przemysłowych np. ogórków lub pojedynczych roślin w domu. Gwarantuje on prawidłowy wzrost systemu korzeniowego oraz dobrze stabilizuje roślinę.

6.Keramzyt jako materiał do budowy zielonych dachów

Ze względu na swoje właściwości izolacyjne, niską wagę oraz zdolność do umocowania korzeni roślin może być wykorzystywany przy budowie zielonych dachów.

Poznaliśmy różne sposoby wykorzystania keramzytu zarówno w domu jak i w ogrodzie. Od dawna wykorzystywany był on w budownictwie. Teraz czas na zwiększenie jego popularności w ogrodzie.

Fot: PLANTA

Wybierz kategorię
Zobacz produkty
Zobacz więcej produktów

Telefon:

+48 14 63 95 500

Fax:

+48 14 63 95 501
Do góry