Pielęgnacja roślin

Hortensja pnąca – pnącze do cienia

Zacienione miejsca w ogrodzie nie muszą być nudne. Jest wiele roślin, które doskonale radzą sobie w mniej nasłonecznionych zakątkach. Jeśli w takim miejscu chcielibyśmy posadzić jakieś pnącze to hortensja pnąca jest idealnym rozwiązaniem.

Spis treści

  1. Pochodzenie i wymagania
  2. Wygląd
  3. Pielęgnacja
  4. Rozmnażanie

Hortensja pnąca (Hydrangea petiolaris) to pnącze, które należy do rodziny hortensjowatych. Jeśli mamy w ogrodzie hortensje ogrodowe czy bukietowe to możemy poszerzyć naszą kolekcję. Nie jest trudna w uprawie, a z pewnością rozświetli cienisty zakątek w ogrodzie.

Pochodzenie i wymagania

Kwiaty hortensji pnącej rozwijają się w czerwcu

Hortensja pnąca jest rośliną ozdobną pochodzącą z Azji, jednak od pewnego czasu stała się popularna w całej Europie. Nie ma zbyt wielkich wymagań. Aby zdrowo rosła potrzebuje żyznej, wilgotnej gleby o lekko kwaśnym odczynie. Najlepiej czuje się w miejscu zacienionym. Dobrze radzi sobie w cieniu drzew. Po posadzeniu musimy być cierpliwi, ponieważ pierwsze kwiaty pojawiają się po kilku latach uprawy. Dobrze znosi zanieczyszczenie powietrza, dlatego z powodzeniem może rosnąć w miejskich ogródkach. Jest również odporna na mróz.

Wygląd

Korzonki czepne umożliwiają roślinie wspinanie się po podporach

Hortensja pnąca to pnącze, które charakteryzuje się szybkim tempem wzrostu. Po 10 latach może osiągnąć nawet 10m wysokości. W zależności od warunków w jakich rośnie i od odmiany w ciągu roku może przyrastać od 0,5m do nawet 1,5m. Pędy hortensji pokryte są łuszczącą się korą, dzięki czemu wyglądają atrakcyjnie nawet zimą. Roślina wytwarza korzenie przybyszowe, przy pomocy których wspina się po podporach. Liście hortensji są owalne, o ząbkowanych brzegach. W jesieni przybierają żółtą barwę. Pnącze kwitnie od czerwca do lipca, wtedy to na roślinie pojawiają się baldachy drobnych, białych kwiatów. Kwiatostan składa się z dwóch rodzajów kwiatów. Wewnątrz znajdują się bardzo małe kwiaty płodne, na zewnątrz baldachu większe, białe kwiaty, które są pozbawione pręcików i słupków. Kwiaty przyjemnie pachną. Roślina wytwarza drobne, niepozorne owoce które są pokarmem dla ptaków. Szczególnie późną jesienią i zimą, ponieważ uschnięte kwiatostany utrzymują się na roślinie do wiosny.

Pielęgnacja

Kwiatostany zbudowane są z płonnych białych kwiatów i zredukowanych kwiatów płodnych

Hortensja pnąca jest rośliną odporną na mróz dlatego nie wymaga okrywania na zimę. Wrażliwa jest natomiast na niedobory wody dlatego, szczególnie podczas upałów, wymaga podlewania. Aby dobrze się rozwijała i pięknie kwitła wskazane jest nawozić ją stosując nawóz do hortensji. Można również zastosować kompost lub obornik granulowany – dostarczą one roślinie składniki pokarmowe, a dodatkowo wzbogacą podłoże w próchnicę. Szczególnie ważne jest nawożenie, gdy Hortensja rośnie przy drzewie, które jest dla niej podporą, ponieważ duże drzewo pobiera z ziemi składniki odżywcze. Pnącze to nie wymaga cięcia. Jeśli rozrasta się w niekontrolowany sposób i chcemy ją trochę ograniczyć, zabieg cięcia przeprowadźmy po kwitnieniu, ponieważ hortensja kwitnie na pędach jednorocznych. Skracając pędy wiosną możemy nie doczekać się kwiatów w danym sezonie.

Rozmnażanie

Przekwitnięte kwiatostany zostają na roślinie do wiosny

Hortensję pnącą najłatwiej rozmnożyć przez odkłady. Najlepiej robić to wczesną wiosną – marzec, kwiecień. Boczny pęd przyginamy do podłoża, przytwierdzamy go za pomocą, np. drutu i przysypujemy ziemią. Do jesieni pęd powinien się już ukorzenić. Można również ukorzenić półzdrewniałe pędy, które nie miały kwiatów.

Hortensja pnąca to urokliwa roślina, która rozświetla cieniste zakątki. Myślę, że zasługuje na miejsce w naszych ogrodach.

Wybierz kategorię
Zobacz produkty
Zobacz więcej produktów

Telefon:

+48 14 63 95 500

Fax:

+48 14 63 95 501
Do góry