Nawożenie roślin

Nawozy organiczne

Nawozy organiczne nadają glebie żyzności i wzbogacają ją w składniki pokarmowe. Dzięki dużej zawartości materii organicznej, poprawiają również strukturę gleby i jej właściwości fizykochemiczne i biologiczne.

Stosowanie nawozów organicznych jest warunkiem koniecznym do utrzymania dobrej kondycji gleby na naszej działce. Do najpopularniejszych zaliczamy:

Spis treści

  1. Kompost
  2. Obornik granulowany
  3. Gnojówka i gnojowica
  4. Nawóz zielony
  5. Biohumus

Kompost

Kompost możemy przygotować wykorzystując do tego celu resztki ogrodowe: skoszoną trawę, liście, pocięte gałązki, chwasty

Kompost możemy przygotować wykorzystując do tego celu resztki ogrodowe: skoszoną trawę, liście, pocięte gałązki, chwasty. Ważne aby wykorzystywane do tego celu resztki roślin nie były porażone przez choroby. Na pryzmie kompostowej mogą znaleźć się również odpadki z kuchni – obierki , skorupki jajek, fusy z kawy czy herbaty. Kompost poprawia strukturę gleby, zwiększa ilość próchnicy. Poprawia wzrost i rozwój roślin. Przygotowując kompost samodzielnie warto zastosować preparat przyspieszający kompostowanie, który przyspiesza procesy humifikacji dzięki czemu kompost dojrzewa szybciej i jest bardziej wartościowy.

Obornik granulowany

W sklepach ogrodniczych dostępne są przekompostowane nawozy zwierzęce w postaci granulatu. Są one łatwiejsze w stosowaniu i nie posiadają przykrego zapachu

Obornik to odchody zwierząt hodowlanych (końskie, bydlęce, świńskie) wraz ze ściółką. Jest bogatym źródłem makro- i mikroelementów. Może być stosowany raz na kilka lat, najlepiej jesienią. Obornik przekopujemy z kilkunastu centymetrową warstwą gleby. Utrzymuje on prawidłowy poziom próchnicy oraz zapewnia rozwój pożytecznych mikroorganizmów. Ponieważ jest on coraz trudniej dostępny ze względu na charakter wsi, w sklepach ogrodniczych dostępne są przekompostowane nawozy zwierzęce w postaci granulatu. Są one łatwiejsze w stosowaniu i nie posiadają przykrego zapachu.

Gnojówka i gnojowica

To przefermentowane i rozcieńczone wodą odchody zwierząt. Są bogate w składniki mineralne. Bardzo rzadko używane w przydomowych ogródkach ze względu na słaby dostęp do nich.

Nawóz zielony

Łubin to idealna roślina na nawóz zielony

To zielona masa roślinna pozostawiona w glebie, szczególnie cenny przy zakładaniu nowego ogrodu. Najlepsze do stworzenia tego typu nawozu są rośliny motylkowe (łubin, peluszka, koniczyna, wyka). Należy je przekopać z ziemią tuż przed wytworzeniem nasion. Będą one wspaniałym nawozem zielonym, użyźniającym glebę, wzbogacającym ją w próchnicę i składniki pokarmowe oraz poprawiającym jej strukturę.

 

Biohumus

Dżdżownice kalifornijskie trawią resztki organiczne

Produkt powstały wskutek trawienia resztek organicznych przez dżdżownice kalifornijskie. Bogaty jest w substancje pokarmowe potrzebneroślinom oraz mikroorganizmy. Zapewnia roślinom prawidłowy wzrost i rozwój. Może być stosowany zarówno w ogrodzie ozdobnym jak i warzywnym oraz do roślin doniczkowych. W centrach ogrodniczych dostępny jest w formie płynnej.

 

Wybierz kategorię
Zobacz produkty
Zobacz więcej produktów

Telefon:

+48 14 63 95 500

Fax:

+48 14 63 95 501
Do góry