Nawożenie roślin

Nawozy mineralne

Nawozy mineralne są to substancje używane w celu poprawy warunków uprawy roślin, dostarczające niezbędnych pierwiastków do gleby w celu polepszenia jej właściwości fizycznych, chemicznych i biologicznych.

W centrach ogrodniczych półki uginają się od różnego rodzaju nawozów mineralnych. Możemy znaleźć nawozy rozpuszczalne albo w formie płynnej, dostępne są nawozy do konkretnej grupy roślin lub uniwersalne. Jedne zaspokajają zapotrzebowanie roślin na konkretny pierwiastek inne natomiast dostarczają zarówno makro- jak i mikroelementy. Ważne jest aby rośliny nawozić, bo w ten sposób dostarczamy im niezbędnych składników pokarmowych i zapewniamy im prawidłowy wzrost.

Spis treści

 1. Nawozy jednoskładnikowe
 2. Nawozy wieloskładnikowe
 3. Nawozy uniwersalne
 4. Nawozy specjalistyczne
 5. Nawozy płynne
 6. Nawozy granulowane
 7. Nawozy wodorozpuszczalne
 8. Nawozy długodziałające
 9. Nawozy całosezonowe
 10. Nawozy wiosenne
 11. Nawozy jesienne
Podział nawozów mineralnych

Nawozy jednoskładnikowe

Jednoskładnikowy nawóz mineralny to np. saletra

Zawierają jeden lub dwa pierwiastki w dużej ilości. Znając skład chemiczny gleby i wiedząc jakiego pierwiastka brakuje najlepiej użyć nawozu jednoskładnikowego, by nie wprowadzać do gleby innych składników, które nie zostaną przyswojone przez roślinę lub zostaną wymyte do wód gruntowych. Takimi nawozami są typowe nawozy azotowe: saletra amonowa, saletrzak, siarczan amonu oraz mocznik.

 

 

Nawozy wieloskładnikowe zawierają wszystkie potrzebne składniki pokarmowe w różnych proporcjach NPK

Nawozy wieloskładnikowe

Zawierają wszystkie potrzebne składniki pokarmowe w różnych proporcjach NPK. Zawartość pierwiastków jest standaryzowana. Nawozy te zasilają rośliny we wszystkie składniki potrzebne do życia za jednym razem.

 

Nawozy uniwersalne

Nawozy uniwersalne przeznaczone są do zasilania wszystkich rodzajów roślin w uprawach doniczkowych, balkonowych oraz ogrodowych

Przeznaczone do zasilania wszystkich rodzajów roślin w uprawach doniczkowych, balkonowych oraz ogrodowych. Dzięki optymalnym proporcjom makroelementów oraz zawartości mikroelementów, zwiększają zdrowotność roślin.

 

 

 

 Nawozy specjalistyczne

Nawozy specjalistyczne przeznaczone dla wybranej grupy roślin

Przeznaczone dla wybranej grupy roślin. Proporcje pierwiastków są ustalone w taki sposób, aby zaspokoić wymagania żywieniowe konkretnej grupy roślin, np. nawóz do paproci, roślin kwitnących itp.

 

 

Nawozy płynne

Nawozy płynne to bardzo wygodny i szybki sposób dostarczania substancji odżywczych roślinom

Nawozy płynne to bardzo wygodny i szybki sposób dostarczania substancji odżywczych roślinom. Wystarczy jedynie rozcieńczyć je wodą w proporcjach podanych na opakowaniu i podlać roślinę.

 

 

 

Nawozy granulowane

Nawozy granulowane to najczęściej stosowana forma nawozów w ogrodzie

Najczęściej stosowana forma nawozów w ogrodzie. Nawóz taki należy rozsypać wokół rośliny i wymieszać z wierzchnią warstwą gleby, a następnie podlać.

 

 

Nawozy wodorozpuszczalne

Nawozy wodorozpuszczalne to nowoczesne, krystaliczne nawozy NPK przeznaczone do zasilania różnych grup roślin

Nawozy wodorozpuszczalne to nowoczesne, krystaliczne nawozy NPK przeznaczone do zasilania różnych grup roślin. Wywodzą się one z ogrodnictwa profesjonalnego i stosuje się je do nawożenia interwencyjnego. W nawozach tych część składników występuje w postaci chelatów. Nawozy te należy rozpuścić w wodzie w proporcjach podanych na opakowaniu i tak powstałym roztworem podlać roślinę.

 

 

Nawozy długodziałające

Nawozy długodziałające to nawozy otoczkowane o kontrolowanym, przedłużonym działaniu

Nawozy otoczkowane o kontrolowanym, przedłużonym działaniu. Przeznaczone są one do wszystkich rodzajów roślin. Składniki pokarmowe uwalniają się w kontrolowanych, odpowiednich dla rośliny dawkach. Im gleba cieplejsza i bardziej mokra tym więcej składników pokarmowych uwalnia się do otoczenia. Ich zaletą jest to, że działa do 6 miesięcy. Nawóz długodziałający użyty na wiosnę pozwala zapomnieć o nawożeniu przez cały sezon.

 

 

Nawozy całosezonowe

Nawozy całosezonowe mają zbilansowany skład podstawowych składników, można je stosować zazwyczaj do marca do września

Mają zbilansowany skład podstawowych składników, można je stosować zazwyczaj do marca do września

 

 

 

 

Nawozy wiosenne

Nawozy wiosenne wzmagają wiosenny wzrost roślin

Wzmagają wiosenny wzrost roślin, zawierają większą dawkę azotu, pobudzając rośliny do wegetacji mają także inne makro- i mikroelementy.

 

 

Nawozy jesienne

Nawozy jesienne przygotowują rośliny do zimy

Nawozy jesienne przygotowują rośliny do zimy, nie zawierają azotu lub śladowe jego ilości, mają zwiększoną dawkę potasu i fosforu, które wzmacniają rośliny i zabezpieczają je przed niskimi temperaturami.

 

 

Wybierz kategorię
Zobacz produkty
Zobacz więcej produktów

Telefon:

+48 14 63 95 500

Fax:

+48 14 63 95 501
Do góry