Nawożenie roślin

Nawóz jesienno-zimowy – zalety stosowania

Rynek ogrodniczy oferuje nam szeroką gamę nawozów. Oprócz uniwersalnych, np. do iglaków, czy specjalistycznych – dedykowanych do konkretnych roślin, spotykamy też nawozy sezonowe: nawozy jesienne do roślin ogrodowych, a jesienno-zimowy do roślin doniczkowych. Czym, się różnią od tych stosowanych w sezonie wegetacyjnym i czy konieczne jest ich stosowanie?

Spis treści

  1. Czym różnią się nawozy
  2. Potrzeby roślin doniczkowych
  3. Rośliny doniczkowe w okresie krótkiego dnia
  4. Nawożenie jesienno-zimowe
  5. Nawożenie nawozem jesienno-zimowym

Czym różnią się nawozy

Nawozy różnią się od siebie składem makro i mikroelementów. Głównymi składnikami mającymi znaczący wpływ na rozwój rośliny są: azot (N), fosfor (P) i potas (K). Mikroskładniki, jak na przykład cynk, cyna, molibden, mangan, ze względu na to, że rośliny potrzebują ich w mikro ilościach, znajdują się w większości nawozów i zaspokajają ich potrzeby rozwojowe. Więcej uwagi poświęca się makroskładnikom, gdyż od nich zależy ogólny wzrost i plonowanie roślin. Zmieniając proporcjonalny skład tych pierwiastków wpływamy na rozwój rośliny. Azotem wzmacniamy jej przyrost masy zielonej, fosforem pobudzamy do kwitnienia, a co się z tym wiąże, zawiązywania owoców i wydawania nasion, zarazem wzmacniając rozrost bryły korzeniowej, a potasem poprawiamy ich odporność na stres spowodowany przez atak szkodników lub chorób grzybowych, brak wody, niską temperaturę, brak światła. Od stosunku tych trzech makroskładników zależy reakcja rośliny na zastosowany nawóz.

Potrzeby roślin doniczkowych

Rośliny oprócz składników pokarmowych pobieranych z gleby, do życia potrzebują wody i światła. Te czynniki powodują, że rośliny rosną. Pod wpływem światła w liściach wytwarzany jest chlorofil – związek organiczny, dzięki któremu zachodzi proces fotosyntezy, potrzebnej do prawidłowego rozwoju rośliny. Są takie rośliny, jak aspidistry, zamie, cykasy, które potrzebują mniej światła. Jednak większość roślin doniczkowych potrzebuje dużo rozproszonego światła, a ustawione w miejscach słabo oświetlonych – słabiej rosną i kwitną, lub w ogóle nie dochodzi u nich do kwitnienia.

Rośliny doniczkowe w okresie krótkiego dnia

Okres jesienno-zimowy to czas, kiedy dzień jest krótki. Rośliny w pomieszczeniach na taki niedostatek światła reagują zahamowaniem wzrostu, bieleniem liści i pędów. Dodatkowo, u niektórych następuje wydłużanie się międzywęźli, czyli odstępów między dwoma kolejnymi liśćmi. Tak się dzieje między innymi u filodendronów, scindapsusów, monster. Proces ten nasila się, kiedy stosujemy nawozy uniwersalne, lub przeznaczone dla pojedynczych lub grup roślin (np. zielonych), rekomendowane do stosowania w sezonie letnim. Proporcjonalnie duża zawartość w nich azotu (N) w stosunku do fosforu (P) i potasu (K), zmusza rośliny do wzrostu, a brak światła powoduje wyżej wymienione problemy. Rośliny w tym okresie stają się również bardziej podatne na choroby grzybowe i słabiej sobie radzą w przypadku ataku szkodników.

Nawożenie jesienno-zimowe

Zdarza się, że hodowcy roślin doniczkowych nie chcąc pozbawiać roślin składników pokarmowych, zmniejszają dawkę nawozu podając roślinom tylko połowę tego, co napisano na opakowaniu. Jednak to nie jest nic innego, jak proporcjonalne obniżenie zawartości wszystkich składników pokarmowych, więc rośliny nadal będą pobudzane do wzrostu, tylko z „mniejszą siłą”, za to zbyt mała ilość fosforu i potasu może nie poradzić sobie z ochroną roślin w warunkach stresowych.  Lepszym już rozwiązaniem jest w ogóle nie nawozić przez ten czas roślin, a tylko zapewnić im wilgotne podłoże, podlewając czystą wodą. Jednak wtedy rośliny będą osłabione i podatne na choroby i szkodniki. Nie będą też miały zasobów pokarmowych do wiosennego startu.

Nawożenie nawozem jesienno-zimowym

Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie nawozu, dzięki któremu rośliny bezpiecznie przetrwają okres krótkiego dnia. Nawozu, który nie będzie pobudzał do wzrostu, za to je wzmocni i uodporni na choroby, a także osłabi ewentualne ataki szkodników. To nawóz jesienno-zimowy, który w swoim składzie ma niską zawartość azotu (N), a proporcjonalnie większą fosforu (P) i potasu (K). Dzięki temu rośliny nie są pobudzane do wzrostu przez azot, za to fosfor wzmocni ich system korzeniowy, który zaowocuje mocnym rozrostem roślin wiosną. Potas, odpowiedzialny za gospodarkę wodną w roślinach spowoduje, że liście i pędy staną się sztywniejsze, a tym samym mniej atrakcyjne smakowo dla szkodników i mniej podatne na ataki chorób grzybowych.

Podsumowując, rośliny nawożone w okresie jesienno-zimowym nawozem jesienno-zimowym, w stosunku do roślin nawożonych nawozami sezonowymi lub wcale nie nawożonych, są zdrowsze, mocniejsze, nie chorują tak często na choroby grzybowe, nie są tak chętnie atakowane przez szkodniki. Wiosną mają większy potencjał do wzrostu oraz zawiązywania pąków kwiatowych.

Nawozem jesienno-zimowym powinniśmy zasilać rośliny w okresie od października do marca.

Wybierz kategorię
Zobacz produkty
Zobacz więcej produktów

Telefon:

+48 14 63 95 500

Fax:

+48 14 63 95 501
Do góry