Nawożenie roślin

Biohumus - cenny nawóz organiczny

Panujący trend eko zachęca nas do sięgania po rozwiązania, które w niewielkim stopniu ingerują w środowisko. Uprawiając warzywa i owoce na własne potrzeby chętniej sięgamy po nawozy organiczne, które zapewniają roślinom prawidłowy wzrost. Biohumus to jeden z nawozów organicznych, który staje się coraz bardziej popularny.

Biohumus zwany inaczej wermikompostem to nic innego jak materia organiczna rozłożona w procesie trawienia w przewodzie pokarmowym dżdżownicy kalifornijskiej.

Spis treści

  1. Jak powstaje biohumus?
  2. Zalety stosowania biohumusu
  3. Zasady stosowania

Jak powstaje biohumus?

Biohumus dostępny jest w formie płynnej. Jest to wodny roztwór kompostu dżdżownicowego

W marketach czy centrach ogrodniczych dostępny jest biohumus w formie płynnej. Jest to wodny roztwór kompostu dżdżownicowego. Kompost ten produkowany jest przez dżdżownicę kalifornijską inaczej zwaną kompostową. Na pierwszy rzut oka różni się ona od popularnej u nas dżdżownicy ziemnej kolorem. Jest bardziej czerwona. Dżdżownica kalifornijska żywi się materią organiczną (resztkami z gospodarstwa domowego i odpadkami z ogrodu, skoszoną trawą, zepsutymi owocami i warzywami , obornikiem). Jest długowieczna, żyje do 16 lat i w sprzyjających warunkach szybko się rozmnaża. Optymalne warunki do życia to 10 – 20ºC i 80% wilgotność podłoża. Dżdżownice kalifornijskie są stosunkowo łatwo dostępne i każdy może zająć się ich hodowlą. Stwarzając im odpowiednie warunki mamy łatwy dostęp do wartościowego nawozu.

Zalety stosowania biohumusu

Rośliny, które były zasilane biohumusem zawierają mniej metali ciężkich i azotanów, przez co mają lepsze walory smakowe

Biohumus to nawóz bogaty w substancje organiczne, które poprawiają jakość plonów. Rośliny, które były nim zasilane zawierają mniej metali ciężkich i azotanów, przez co mają lepsze walory smakowe. Dlatego również chętnie stosowany jest przy produkcji zdrowej żywności. Duża zaletą wermikompostu jest również to, że może on być stosowany przez cały okres wegetacyjny, zarówno w ogrodzie ozdobnym jak i warzywnym. Można stosować go do zasilania zarówno roślin ogrodowych jak i domowych. Przy czym istnieje niewielkie ryzyko przenawożenia. Biohumus zapewnia prawidłowy wzrost i rozwój roślin oraz łagodzi stresy przy ich przesadzaniu. Umożliwia szybsze ukorzenianie się roślin oraz przyspiesza ich rozwój. Wpływa również korzystnie na strukturę gleby i użyźnia ją oraz utrzymuje wilgotność podłoża. Ponadto jest bezpieczny dla ludzi, zwierząt i roślin.

Zasady stosowania

Biohumus w sklepach dostępny jest w formie płynnej. Ma on barwę brunatną i pozbawiony jest nieprzyjemnego zapachu. Prawdziwy biohumus nie powinien mieć żadnych domieszek mineralnych. Biohumus płynny może być stosowany zarówno doglebowo jak i dolistnie. Przed użyciem należy rozcieńczyć go wodą według zaleceń producenta. Czasami można użyć biohumus nierozcieńczony przy nawożeniu interwencyjnym roślin.

 

fot.PLANTA,FOTOLIA

 

Wybierz kategorię
Zobacz produkty
Zobacz więcej produktów

Telefon:

+48 14 63 95 500

Fax:

+48 14 63 95 501
Do góry