Mrówki

Mrówki często można spotkać w kuchniach. Szczególnie po dużych ulewach mrówki opuszczają zalane gniazda i szukają suchych miejsc w naszych domach. Są jeszcze niewielkie mrówki faraona, które upodobały sobie nasze kuchnie. Najchętniej wybierają pokarmy słodkie, cukier, płatki. Produkty zanieczyszczone należy usunąć. Do zwalczania mrówek sklepy oferują szeroką gamę proszków, sprayów, granulatów, a także trutek żelowych.
Karaluchy

Karaluchy to chyba jedne z najbardziej budzących wstręt owadów. Najczęściej występują w dużych ilościach, a ich pokarmem są dosłownie wszystkie produkty, jakie mogą znaleźć w kuchni. Na żer wychodzą w nocy oraz kiedy jest ciemno. Oprócz płynów do spryskiwania miejsc ich pojawiania, sprayów, są jeszcze pułapki lepowe, które działają na zasadzie trudnoschnącego kleju. Takie pułapki często ustawiane są w kuchni w celu monitorowania ewentualnej bytności tych szkodników.
Pluskwy
Pluskwy spotkać można głównie w sypialniach - w łóżkach, materacach, za obrazami, pod tapetami. Żerują w nocy na ludziach powodując mocno swędzące czerwone krosty. Ich zwalczanie jest niezwykle trudne i żmudne, więc szczególnie w ich przypadku do likwidacji najlepiej wezwać ekipę dezynsekcyjną.
Rybiki cukrowe

Te srebrne owady upodobały sobie miejsca wilgotne, więc najczęściej spotykamy je w łazienkach. Dla człowieka nie są groźne, ale ich ulubionym pokarmem jest wszystko co zawiera celulozę, dlatego mogą wyrządzać szkody w sprzęcie i wyposażeniu łazienki. Ich naturalnym wrogiem są np. skorki, ale te prawdopodobnie już wcześniej zostały zlikwidowane. Płyny, spraye, a czasem domowe sposoby jak również wietrzenie tych pomieszczeń pozwoli pozbyć się problemu.
Gryzki
Podobne do rybików cukrowych warunki życia oraz pokarm wykazują ciekawie nazwane gryzki psotniki. W dużych ilością mogą wyrządzać szkody w sprzętach, zawierających celulozę. Również podobne środki, jakie stosujemy do zwalczania rybików pozwolą pozbyć się problemu.
Pchły
Pchły mogą pojawiać się w dywanach, łóżkach i sofach w domach gdzie przebywają psy. Są nosicielami chorób. Nie bytują na stałe w pomieszczeniach więc odpowiednie zaopiekowanie się psem pozwoli wyeliminować problem. W handlu spotykamy się z dużą ofertą kropli i obróż owadobójczych, dzięki którym psy nie przyniosą pcheł do domu.
Korytarzy dostępu do mieszkań owady mają bez liku, więc uniemożliwienie im dostania się do wnętrz jest nierealne. Jednak odpowiednie przechowywanie żywności, utrzymywanie czystości w kuchni, wietrzenie pomieszczeń spowoduje że nie będą atrakcyjne dla szkodników. A kiedy się pojawią, nawet w najczystszym domu, szybka reakcja pozwoli na równie szybkie pozbycie się niechcianych lokatorów.
Foto:freepic, i-stock