Pielęgnacja roślin

Rośliny cebulowe kwitnące latem - charakterystyka i pielęgnacja cz.2

Wśród rośli cebulowych kwitnących latem i jesienią większą część stanowią rośliny, które nie zimują w gruncie. Rośliny te sadzimy wiosną (kwiecień, maj), a ich kwiaty mogą cieszyć nas do jesieni. Gdy przychodzi późna jesień i pierwsze przymrozki, które zetną liście, musimy zabezpieczyć te rośliny przed mrozem. Części podziemne roślin wykopujemy i przechowujemy w odpowiednich warunkach do następnej wiosny, a odporniejsze zabezpieczamy na rabacie

Spis treści

 1. Brodiaea
 2. Canna – Paciorecznik
 3. Eukomis
 4. Frezja
 5. Galtonia
 6. Homeria
 7. Ismena
 8. Ixia
 9. Jaskier
 10. Krokosmia
 11. Liatra

Brodiaea

Brodiaea

Wymaga stanowiska słonecznego, dobrze przepuszczalnej, próchniczej, żyznej gleby i osłoniętego zacisznego miejsca. Nadaje się do uprawy doniczkowej. Jeśli uprawiamy ją w gruncie, na zimę cebulę należy wykopać i przechowywać w pomieszczeniu o temp.10ºC

 

 

Canna – Paciorecznik

Canna - Paciorecznik

Wymaga stanowisk słonecznych, gleby zasobnej w składniki pokarmowe. Podczas okresu wegetacyjnego lubi obfite podlewanie i nawożenie. Usuwanie przekwitłych kwiatów stymuluje je do powtórnego kwitnienia. Kłącza można sadzić wcześniej do pojemników, na przełomie marca i kwietnia, a dopiero po przymrozkach przenosić do ogrodu podpędzone już sadzonki. Kłącza posadzone w ziemi, po pierwszych przymrozkach wykopujemy, usuwamy część nadziemną i przechowujemy w temp 5 – 8ºC. Oczyszczone kłącza przysypujemy torfem, piaskiem lub trocinami.

Eukomis

Eukomis

Wymaga stanowisk półcienistych, przewiewnych, wilgotnych, gleby piaszczysto gliniastej. Wymaga podlewania i systematycznego nawożenia w okresie wegetacji. Po przekwitnięciu należy usunąć kwiat, a cebulę pozostawić, aby się rozrosła. Jesienią cebule wykopujemy, osuszamy i przechowujemy w temp. 5 – 8ºC , przysypane piaskiem, trocinami lub torfem.

 

 

Frezja

Frezja

Wieloletnia roślina cebulowa o pachnących kwiatach. Wymaga stanowiska słonecznego lub półcienistego. Dobrze rośnie na glebach lekkich, żyznych, odpowiednio wilgotnych. Po zaschnięciu części nadziemnej cebulki wykopujemy i przechowujemy w temp. powyżej 20ºC

 

 

Galtonia

Galtonia

Wymaga stanowisk słonecznych,ciepłych, osłoniętych od wiatru, gleby żyznej i przepuszczalnej. Podlewamy ją od wiosny do przekwitnięcia. Najpiękniejsze kwiaty otrzymujemy, uprawiając rośliny przez parę lat w jednym miejscu. W cieplejszych rejonach mogą zimować w gruncie pod lekkim przykryciem, w zimniejszych wykopujemy cebulę, przesuszamy i przechowujemy w temp. ok. 10ºC.

 

 

Homeria

Homeria

Wymaga stanowiska słonecznego lub półcienistego. Gleby żyznej, średnio wilgotnej. Wykopujemy przed mrozami i przechowujemy w suchym miejscu w temperaturze od 5 do 15°C.

 

 

 

Ismena

Ismena

Wymaga stanowiska słonecznego i osłoniętego od wiatru. Gleba powinna być żyzna, wilgotna, Wymaga systematycznego i dość obfitego podlewania. Jesienią cebule wykopujemy nawet wtedy gdy liście są jeszcze zielone. Cebule przechowujemy w chłodnym pomieszczeniu.

 

 

Ixia

Ixia

Wymaga stanowiska słonecznego, osłoniętego od wiatru. Gleba powinna być żyzna, przepuszczalna. W cieplejszych rejonach Polski może zimować w ziemi pod okryciem, w chłodniejszych, należy ją wykopać i przechować do wiosny w temp. ok. 5ºC.

 

 

Jaskier

Jaskier

Wymaga stanowiska jasnego, ciepłego i zacisznego. Gleby żyznej, lekko wilgotnej, przepuszczalnej. Roślina trudna w uprawie. W naszych warunkach nie przetrwa zimy. Musi być wykopywana i przechowywana w temp. 10ºC zasypana torfem lub trocinami. Na wiosnę przed posadzeniem bulwy moczy się przez kilka godzin w wodzie aby przyspieszyć wzrost rośliny.

 

 

Krokosmia

Krokosmia

Wymaga stanowiska słonecznego, gleby lekkiej. Cebule jesienią wykopujemy z ziemi i przechowujemy w temp. 10 – 15ºC, w cieplejszych regionach można je zostawić ale przykryć słomą lub liśćmi. Roślinę należy systematycznie podlewać i nawozić.

 

 

Liatra

Liatra

Wymaga stanowiska słonecznego. Nie ma zbyt wielkich wymagań glebowych. Dobrze rośnie na glebach piaszczystych, przepuszczalnych ale wilgotnych. Zimuje w gruncie, jednak lepiej przykryć je gałązkami iglaków. Ciekawostką jest fakt, że kłosowe kwiatostany rozwijają się od wierzchołka ku dołowi. Liatry mogą rosnąć w jednym miejscu przez kilka lat, przesadzamy je wtedy, gdy zaczynają słabiej kwitnąć. Jest rośliną miododajną i wabi mnóstwo motyli.

Wybierz kategorię
Zobacz produkty
Zobacz więcej produktów

Telefon:

+48 14 63 95 500

Fax:

+48 14 63 95 501
Do góry