Pielęgnacja roślin

Maść ogrodnicza - zastosowanie i działanie

Maść ogrodnicza, jest jednym z podstawowych środków ochrony roślin w ogrodzie. Najczęściej kojarzona jest z cięciem drzew, których duże rany po cięciu zasmarowuje się właśnie maścią ogrodniczą.

Maść ogrodnicza – co to jest i jak wygląda?

Maść ogrodnicza to substancja wykorzystywana w ogrodnictwie i sadownictwie do odizolowania odkrytej lub uszkodzonej części pędu od warunków zewnętrznych, głównie wilgoci. Maść ogrodnicza Hunter ma postać gęstej, szarej masy powstałej na bazie elastycznych żywic.

Zaschnięta maść ogrodnicza na ranie

Zaaplikowana na ranę, po pewnym czasie tworzy przeźroczystą, elastyczną warstwę, która jest odporna na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych takich jak deszcz, śnieg czy  wysokie temperatury.

Po co potrzebna jest maść ogrodnicza

Maść ogrodnicza Hunter

Przez niezabezpieczone rany do wnętrza gałęzi czy pnia mogą dostać się choroby grzybowe, w tym rak bakteryjny, które mogą doprowadzić do obumarcia rośliny. Ale nie jest to jedyne miejsce i czas na stosowanie maści.

Czasem nie uda się uniknąć raka bakteryjnego, szczególnie dotyczy to czereśni, wiśni i brzoskwiń. Jeśli  nastąpił wyciek gumy - substancji twardniejącej pod wpływem warunków atmosferycznych, wyglądającej jak żywica – ranę należy oczyścić, wycinając porażoną tkankę, aż do czystego drewna. Oczyszczone miejsce koniecznie trzeba zabezpieczyć maścią ogrodniczą.

Zdarza się, że w czasie śnieżnych zim, przy niedokładnie zabezpieczonych drzewach, ciężki śnieg powoduje odłamanie gałęzi. Jeśli pęknięcie nie jest zbyt wielkie, dociska się gałąź do pnia czy konaru i stabilizuje sznurkiem. Miejsce pęknięcia należy przesmarować maścią. W przypadku całkowitego odłamania gałęzi, maść ogrodnicza nałożona na ranę zabezpieczy roślinę przed chorobami grzybowymi.

Również zimą, szczególnie na przedwiośniu, dochodzi do uszkadzania pni drzew przez zwierzęta. Najczęściej zostają ogryzione z kory, co nazywane jest spałowaniem. Jeśli została naruszona tylko kora, drzewku nic nie powinno być pod warunkiem, że odkryte łyko zostanie zabezpieczone maścią ogrodniczą.

Nakładanie maści na ranę przy użyciu szpatułki

Ale to nie koniec sytuacji, w których maść ogrodnicza jest niezbędna. Taka sytuacja zdarza się, gdy pnie drzew nie zostały pobielone na zimę. Operacja słońca może doprowadzić do pękania kory i powstawania tzw. ran zgorzelinowych. Je również dobrze jest zabezpieczyć maścią ogrodniczą, aby zapobiec wnikaniu chorób.

Wszystkie opisane wyżej sytuacje, to przypadki lub wypadki, w których trzeba ratować uszkodzone drzewo. Panaceum na te bolączki jest właśnie maść ogrodnicza. Ale jest jedna pozytywna sytuacja, która wymaga zastosowania maści – to szczepienie drzew i krzewów.  Miejsce szczepienia po owinięciu rafią lub folią należy posmarować maścią. Zdecydowanie poprawi to warunki przyjęcia się zrazu.

Jak widać maść ogrodnicza to coś, bez czego nie może się obyć żaden szanujący się ogrodnik. Nie jest droga, a zastosowanie jej w wielu przypadkach chroni przed poważnymi schorzeniami a nawet ratuje życie drzew i krzewów.

Wybierz kategorię
Zobacz produkty
Zobacz więcej produktów

Telefon:

+48 14 63 95 500

Fax:

+48 14 63 95 501
Do góry