Pielęgnacja roślin

Magnolia – wiosenna królowa ogrodu

Mimo, iż okazałe kwiaty na roślinie nie trzymają się zbyt długo, magnolia, również ze względu na swoją wielkość, jest wiosenną królową ogrodu. Jej kwiaty - biało-różowe, biało-fioletowe, czerwone, białe, a nawet żółte - przykuwają uwagę i zachwycają wielkością oraz urodą. Dawniej była rzadkością w polskich ogrodach, obecnie dostępność sadzonek sprawia, że cieszy się popularnością wśród polskich ogrodników.

Tagi: Krok po kroku

Spis treści

  1. Pochodzenie, odmiany
  2. Wymagania magnolii
  3. Kwitnienie magnolii
  4. Brak kwitnienia
  5. Cięcie magnolii
  6. Okrywanie magnolii na zimę

Pochodzenie, odmiany

Być może kwiatami i liśćmi magnolii żywiły się roślinożerne dinozaury, bo te już wtedy rosły na ziemi. Obecnie w stanie dzikim możemy je spotkać we wschodniej Azji i północnej Ameryce. Stamtąd zaczęła się ich wędrówka po niemal całym globie, gdyż dochowano się mnóstwa odmian nie tylko kolorystycznych, ale również mrozoodpornych, co spowodowało jej popularność w Europie.

Piękne różowe kwiaty magnolii są bardzo wrażliwe na niskie temperatury

Najpopularniejsza chyba jest magnolia pośrednia – Soulangeana (czyt.: solanżnina) w wielu odmianach, o kwiatach biało-różowych. Kwiaty różowo-czerwone ma Nigra, Rustica Rubra, Susan. Z rozpoznawalnych z daleka jest magnolia gwiaździsta – Stellata, z białymi kwiatami o wąskich białych płatkach. Ciekawostki ostatnich lat to żółta Gold Star i niebieska Blue Opal. Do bardzo dużych ogrodów i parków  nadają się magnolie drzewiaste, dorastające do kilkunastu metrów wysokości.

Nie wszystkie kwitną przed wypuszczeniem liści. Odmiany drzewiaste: Siebolda, parasolowata i japońska, kwitną dopiero po pojawieniu się liści.

Kwiecień i maj to czas  świetności większości magnolii, choć niektóre kwitną później, jak Nigra czy wcześniej wymienione magnolie drzewiaste.

Wymagania magnolii

Kwiaty magnolii mogą mieć kolor biały, różowy a nawet żółty czy niebieski

Magnolia to soliter i tak najczęściej jest sadzona w ogrodzie. Dobrze jest w momencie zakupu dowiedzieć się jak duże rozmiary osiąga dana odmiana. Jest to istotne, ponieważ magnolia jest rośliną, która źle reaguje na przycinanie. Dlatego też swobodnie rozrastając się, może zawłaszczyć nawet kilkadziesiąt metrów kwadratowych ogrodu. Najlepiej rośnie w miejscu osłoniętym od wiatru, słonecznym, w glebie przepuszczalnej ale wilgotnej o lekko kwaśnym odczynie – 5-6 pH. Magnolie źle znoszą przesadzanie, dlatego sadzonka od razu powinna zostać posadzona na stałym miejscu. Nie jest zbyt wymagająca w kwestii nawożenia, choć skomponowano dla niej specjalny nawóz. Raz w roku dla utrzymania odpowiedniego pH gleby, teren w granicach korony zaleca się ściółkować kwaśnym torfem. Jest wrażliwa na brak wody, więc w czasie suszy magnolie należy podlewać.

Kwitnienie magnolii

Kwiaty magnolii zachwycają swoim pięknem

Dawniej sadzonki rozmnażano z nasion, wtedy na kwitnienie czekało się kilkanaście lat. Obecnie w handlu mamy do czynienia głównie z sadzonkami szczepionymi lub wyhodowanymi z odkładów, które po 2-4 latach powinny zakwitnąć. Dlatego dla pewności powinno się kupować magnolie, które mają pąki lub kwiaty. Tylko niektóre odmiany drzewiaste nadal hodowane są z nasion, więc kwitnienie rozpoczyna się po około 10 latach.

 

Brak kwitnienia

Magnolia zawiązuje pączki już w roku poprzednim

Brak kwitnienia może oznaczać błędy w pielęgnacji magnolii. Pąki kwiatowe magnolie zawiązują w poprzednim roku, więc już na jesieni można stwierdzić, czy magnolia zakwitnie najbliższej wiosny. Brak pąków kwiatowych może świadczyć o nadmiernym nawożeniu nawozami azotowymi lub bardzo suchym roku. Również mocne cięcie może spowodować, że roślina skupia się na odtwarzaniu masy zielonej zamiast zawiązywaniu pąków.

Nawet po zawiązaniu pąków kwiatowych jeśli jesień jest sucha, pąki mogą zaschnąć.  Jeśli pąki kwiatowe były, brak kwitnienia wiosną może oznaczać, że roślina przemarzła z powodu srogiej zimy, lub jesienią była zbyt długo nawożona nawozem zawierającym azot.

Cięcie magnolii

Magnolia źle znosi cięcie. Ogranicza się ono do sanitarnego, polegającego na usuwaniu uschniętych, przemarzniętych pędów lub ewentualnie cięcia korekcyjnego, jeśli zbyt rozrośnięty okaz zaczyna przeszkadzać w ogrodzie. Mocne cięcie może doprowadzić do zahamowania kwitnienia.

Okrywanie magnolii na zimę

Jak już wyżej napisano, są odmiany magnolii całkowicie mrozoodporne. Dotyczy to jednak okazów dorosłych. Roślinom w zimie bardziej zagraża wiatr w mroźne dni, niż sama minusowa temperatura. Dlatego w ogrodzie szczególnie dla magnolii należy wybierać miejsca zaciszne.  Przez pierwsze 3-4 lata po posadzeniu powinno się okrywać magnolie na zimę bez względu na miejsca w jakim została posadzona.

Podsumowując, magnolia to niezbyt wymagająca roślina. Po spełnieniu kilku warunków można doczekać się wspaniałych kwitnących roślin o niezwykłej urodzie.

Wybierz kategorię
Zobacz produkty
Zobacz więcej produktów

Telefon:

+48 14 63 95 500

Fax:

+48 14 63 95 501
Do góry