Wokół ogrodu

Mała stacja meteo w ogrodzie – duża wiedza dla ogrodnika

Wiele prac ogrodniczych zależy do pogody. To, skąd najczęściej wieje wiatr może dać nam wskazówkę, jakie rośliny sadzić w konkretnych miejscach ogrodu. Dobrze jest też wiedzieć, czy deszcz który właśnie spadł, wystarczył do podlania roślin w ogrodzie, czy wody było za mało i trzeba je jeszcze podlać. Sadząc rośliny wrażliwe na chłód ważniejsza jest temperatura „przy gruncie” niż ta 2 metry nad ziemią. Takie informacje może zapewnić nam mała ogrodowa stacja meteorologiczna.

Spis treści

  1. Wiatromierz
  2. Deszczomierz
  3. Termometr wbijany

Wiatromierz

Wiatromierz w postaci kolorowego koguta umieszczony na dachu domku gospodarczego

Wiatromierz w domowej stacji meteo to nie tylko ozdoba. Obserwując kierunek wiatru, z którego najczęściej wieje można zaplanować nasadzenia w ogrodzie. Niektóre rośliny słabo się rozwijają w miejscach nie osłoniętych przed wiatrem. Inne mają wysokie łodygi, co  w miejscach wietrznych stwarza zagrożenie połamania i zniszczenia roślin.

Informacja o najczęstszym kierunku wiatru może również skłonić ogrodnika do zasadzenia żywopłotu chroniącego ogród przed wiatrem, lub postawienia innej bariery.

Deszczomierz

Deszczomierz wbity w ogrodzie pozwala monitorować ilość opadów

Trawniki często nawadniane są przy pomocy zraszaczy. Wraz z deszczomierzem mogą pomóc w sprawdzeniu, czy przelotny lub słaby deszcz podlał całkowicie trawnik. Wystarczy dokonać odpowiednich pomiarów. Przed włączeniem zraszaczy, w obrębie ich działania należy ustawić deszczomierz i odkręcić wodę. Kiedy zraszacze skończą pracę wystarczy sprawdzić na skali ile wody potrzeba do podlania trawnika. Po dokonaniu pomiaru deszczomierz może wrócić na swoje miejsce. Taka wiedza pozwoli stwierdzić, czy po opadach deszczu należy kontynuować podlewanie przy pomocy zraszaczy lub w inny sposób, czy opady były na tyle obfite, że dalsze podlewanie nie jest już konieczne.

Termometr wbijany

Termometr wbijany w ziemię mierzy temperaturę przy gruncie

Każdy ogrodnik wie, co znaczy Zimna Zośka, Zimni ogrodnicy. Terminy te oznaczają czas, po którym w ogrodach już nie powinny występować przymrozki. To wtedy zaczyna się okres sadzenia roślin ciepłolubnych, których przykładem mogą być ogórki, cukinie, pomidory, a z kwiatów begonie, pelargonie. Ale czasem pogoda płata nam figle. Czy okrycie jest lub było potrzebne podpowie nam termometr wbijany, który mierzy temperaturę przy gruncie. Kiedy wieczorem widać, że temperatura na termometrze spada, należy okryć rośliny wrażliwe Rośliny wrażliwe na chłód, na noc powinny być okrywane agrowłókniną.

I choć niektórym się wydaje, że te trzy przedmioty to tylko gadżety i ozdoba ogrodu, mądry ogrodnik wie jak z nich korzystać.

Wybierz kategorię
Zobacz produkty
Zobacz więcej produktów

Telefon:

+48 14 63 95 500

Fax:

+48 14 63 95 501
Do góry