Pielęgnacja trawnika

Kret w ogrodzie

Kret, dziwne zwierzę dla ogrodników. Z jednej strony sprzymierzeniec - pogromca turkuci podjadków, pędraków, drutowców, czyli groźnych szkodników naszych upraw, z drugiej strony - szkodnik, budowniczy kopców, niszczący nam ruń trawników i grządki w ogródkach. I te kopce zaważyły na tym, że kret nie jest mile widziany w ogrodach.

Spis treści

  1. Kret - charakterystyka
  2. Jak pozbyć się kreta z ogrodu?
  3. Bariery
  4. Odstraszanie akustyczne
  5. Odstraszacze zapachowe
  6. Jak stosować karbid?
  7. Działalność w ogrodzie
  8. Odławianie
  9. Zwalczanie kretów

Kret - charakterystyka

Kret to zwierzę, które najlepiej czuje się pod ziemią

Ciężar ok. 120 g długość 17-20 cm, pysk ryjkowaty zaopatrzony w 44 zęby. Oczy uwstecznione, średnicy ok. 1 mm, uszy cofnięte na tył czaszki, bez małżowin zewnętrznych. Sierść wyjątkowo gęsta (200 włosków na 1 mm) dająca wrażenie aksamitu. Włosy wyrastają prostopadle do ciała, dlatego zwierzę może poruszać się w korytarzach do przodu i tyłu. Do menu, oprócz wspominanego wyżej dodać należy dżdżownice, larwy owadów, drobne kręgowce.

Żyje na głębokości 20-50 cm drążąc korytarze z prędkością 12-15 m/godz. na długość nawet 200 metrów.  Wypychając jednorazowo 100-150 g ziemi. Korytarze patroluje co kilka godzin, sprawdzając ich stan oraz zbierając pożywienie. Buduje gniazdo z mchu głębiej niż korytarze, nad linią wód gruntowych. Obok gniazda znajduje się spiżarnia w której gromadzone jest pożywienie głównie w postaci żywych, ale nieruchomych dżdżownic. Na okres zimowy może być ich tam kilkaset sztuk z podgryzionym przez kreta układem nerwowym, co powoduje ich unieruchomienie. 

Kopce, które tworzy kret szpecą trawnik

Nie zasypia na zimę, przez cały rok jest aktywny. Jest samotnikiem – wyjątkowo agresywnym w stosunku do innych kretów. Kiedy śpi, często chrapie. Tyle encyklopedia.

Mimo, wydawałoby się, spokojnego trybu życia nikt go w ogrodzie nie chce. Dlatego też w ogrodniczej przestrzeni publicznej pojawiają się coraz to nowe sposoby ich odstraszania lub likwidacji. W Polsce kret objęty jest częściową ochroną. Dopuszcza się ich likwidację na terenach ogrodów, upraw ogrodniczych, szkółek leśnych, trawiastych lotnisk, ziemnych konstrukcji hydrotechnicznych oraz obiektów sportowych.

Jak pozbyć się kreta z ogrodu?

Ziemię z kretówek należy zebrać lub rozgrabić

Zwrócić należy uwagę, że w przypadku posiadłości posiadającej ogrodzenie z podmurówką o głębokości 20-50 cm, odstraszanie nie tylko będzie nieskuteczne, ale przyniesie efekt odwrotny – jeszcze więcej kretowisk i kreta w ogrodzie.

Odstraszacze można by podzielić na mechaniczne, akustyczne  i zapachowe oraz działalność ludzi i zwierząt, zniechęcające krety do bytowania w ogrodzie.

 

Bariery

Siatka przeciw kretom chroni przed nieestetycznymi kopcami

Mechaniczne zabezpieczanie ogrodu przed kretem to głęboka podmurówka ogrodzeniowa , lub rów wykopany na głębokość około 60 cm i szerokość 20-30cm wysypany kamieniami. W przypadku trawników to specjalna siatka przeciw kretom założona przed zasianiem trawy na głębokości 10-15cm .

Odstraszanie akustyczne

To wszelkiego rodzaju odstraszacze na baterie wydające dźwięki o częstotliwości która oddziałuje na włoski czuciowe kreta, umieszone na pyszczku i ogonie. Do nich należałoby dodać puszki i butelki zawieszane na drutach wbitych w ziemię, lub wkopywanych pod kątem w kretowiska.

Odstraszacze zapachowe

Odstraszacze zapachowe mogą pomóc w pozbyciu się krwta z ogrodu

Repelenty na krety to cała gama płynów sporządzanych samodzielnie lub kupowanych w sklepach i centrach ogrodniczych. Najbardziej popularną gnojówką przygotowywaną samodzielnie jest gnojówka z bzu czarnego. Ale ogrodnicy w kretowiska wkładają niezliczona ilość rzeczy, które mają moc wypraszania kreta z ogrodu. To na przykład kłębki sierści z psa, szmatki nasączone naftą, kulki na mole, a nawet skórki z cytryny i główki śledzi. Do tego dodać należy świece dymne oraz karbid. Na opakowaniach świec znajduje się dokładna instrukcja jej stosowania.

Jak stosować karbid?

Karbid jest często wykorzystywany do odstraszania gryzoni z ogrodu. Jednak aby odstraszanie było skuteczne trzeba zabieg wykonać umiejętnie. Dzień wcześniej należy zadeptać wszystkie kretowiska. Następnego dnia sprawdzić, które zostały odkopane, znaczyć to będzie, że część korytarzy nie jest już wykorzystywanych przez szkodnika, więc nie ma potrzeby sypać tam karbidu, gdyż się tam nie pojawia. Teraz wsypać po kilka grudek środka do odsłoniętych kretowisk, ewentualnie lekko i bardzo ostrożnie polać je wodą i przykryć otwory. Nie zadeptywać, gdyż z zadeptanych ziemią grudek karbidu, odstraszający zapach nie będzie mógł się rozprzestrzenić po korytarzach.

Działalność w ogrodzie

Elementem niesprzyjającym kretom w jest ruch w ogrodzie. Tam gdzie po ogrodzie biegają zwierzęta, bawią się dzieci i dorośli, gra muzyka, tam krety mniej chętnie przebywają. 

Odławianie

Modne stało się również odławianie szkodników i wypuszczanie ich daleko od siedzib ludzkich. Do odławiania najczęściej wykorzystywane są pułapki w postaci rurki z zapadkami, wkopywane w korytarze. Złapanego delikwenta wynosi się daleko, gdzie będzie żył spokojnie i nie denerwował ogrodników.

Zwalczanie kretów

Do środków zwalczających należą trutki, których jednak mogą używać tylko specjaliści – firmy zajmujące się likwidacją szkodników.

Kiedy się tak głęboko zastanowić, kret nie wyrządza w ogrodzie wielkich szkód, problem w tym, że są najbardziej widoczne. I prawdopodobnie to jest powodem, że ogrodnicy wymyślili nieprawdopodobną ilość sposobów jak się pozbyć kreta w własnego ogrodu.

P.S.

Wymienione tu sposoby na odstraszanie kretów nie stanowią 100% pewności, że po ich zastosowaniu kret wyniesie się z ogrodu.

 

Wybierz kategorię
Zobacz produkty
Zobacz więcej produktów

Telefon:

+48 14 63 95 500

Fax:

+48 14 63 95 501
Do góry